safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Wietnamski ratownik otrzyma nagrodę IMO Bravery Award

Tran Van Khoi, oficer poszukiwawczo-ratowniczy z Wietnamu, odbierze nagrodę za uratowanie czterech ocalałych z zatopionego statku.

Oficer poszukiwawczo-ratowniczy z Wietnamu został wybrany do otrzymania nagrody IMO 2021 za wyjątkową odwagę na morzu, po uratowaniu życia czterech osób z zatopionego statku towarowego w ekstremalnych warunkach pogodowych i wzburzonym morzu.

Pan Tran Van Khoi, Oficer Poszukiwania i Ratownictwa Regionalnego Morskiego Centrum Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Nr II, Administracji Morskiej Wietnamu, został nominowany przez Wietnam za niezwykłą odwagę, determinację i wytrwałość.

Osiem osób lub grup nominowanych otrzyma dyplomy za swoje czyny odwagi, a kolejnych sześciu otrzyma listy z pochwałą.

Laureaci zostali wybrani przez Panel Sędziów, którego zalecenie zostało zatwierdzone przez Radę IMO, która zebrała się zdalnie na swojej 125. sesji w dniach 28 czerwca – 2 lipca.

Nagroda IMO 2021 za wyjątkową odwagę na morzu zostanie przyznana panu Tran Van Khoi, oficerowi poszukiwawczo-ratowniczemu.  

Został nominowany za odważne działania i niestrudzone próby ratowania w trwającej ponad trzy dni akcji ratunkowej w październiku 2020 roku.

Incydent rozpoczął się 8 października 2020 r., kiedy statek towarowy Vietship 01 został zmieciony podczas dokowania w porcie Cua Viet z powodu rozległych powodzi i podmuchów wiatru o prędkości 74 km/h spowodowanych przez tajfun Linfa. Statek zatonął na płytkich wodach, pozostawiając 12 członków załogi uwięzionych na pokładzie, którzy zebrali się na dachu kabiny. Kilka jednostek ratowniczych zostało natychmiast rozmieszczonych, ale plan ratunkowy nie był opłacalny z powodu trudnych warunków pogodowych i morskich.

Wczesnym rankiem 9 października pan Khoi pełnił wartę na brzegu. Był świadkiem, jak silne fale zmyły dwóch członków załogi do morza. Bez wahania przywiązał linę do ciała i płynął przez pięciometrowe fale i silne prądy, ratując jedno i drugie. Po południu dwóch kolejnych członków załogi wpadło do wody i na szczęście zostało wyrzucone przez fale na brzeg. 10 października, przy pogarszającej się pogodzie, statek rybacki próbował zbliżyć się do Vietship 01, ale zatonął, zanim do niego dotarł. Jeden rybak został zrzucony na brzeg przez wzburzone fale, ale trzech innych musiało wspiąć się na Vietship 01 dla bezpieczeństwa.

Po południu 10 października pan Khoi zgłosił się na ochotnika do wypróbowania nowego podejścia na innym statku rybackim, zamierzając połączyć zatopiony statek z brzegiem za pomocą dział strzelających drutami. Trudne warunki na morzu uniemożliwiły podjęcie próby ratowania i dwóch członków załogi wskoczyło do wody. Pan Khoi ponownie zaryzykował życie, pływając pośród szalejących fal, aby pomóc im wejść na pokład zatopionego statku rybackiego. Późnym popołudniem, poważnie wyczerpany po dwóch dniach, pan Khoi zgłosił się na ochotnika do kierowania łodzią z żebrami na wzburzone morze. Łódź prawie się przewróciła po tym, jak jej silnik przestał działać z powodu znacznego zalania. Pan Khoi i jego załoga szybko naprawili problem z silnikiem i kontynuowali próby zbliżenia się do Vietship 01bez skutku. Byli wyczerpani, było ciemno i kazano im wrócić na brzeg. Ostatni akt akcji ratunkowej miał miejsce 11 października 2020 r., po rozmieszczeniu śmigłowców ratowniczych na miejsce zdarzenia i podniesieniu reszty ocalałych w bezpieczne miejsce.

źródło: IMO

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała