safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

USA i UE podpisują umowę na dostawy LNG, ponieważ Europa dąży do zerwania rosyjskich więzi energetycznych

Stany Zjednoczone i Unia Europejska poczyniły istotne kroki w celu zapewnienia i wzmocnienia europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, zmniejszenia uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych oraz zmniejszenia ogólnej zależności Europy od gazu. W ramach swoich planów Stany Zjednoczone dostarczą w tym roku do UE 15 mld m sześc. LNG.

Prezydent USA Joe Biden przybył do Europy w tym tygodniu, aby wziąć udział w szczycie NATO i spotkać się z europejskimi sojusznikami w świetle rozpoczętej miesiąc temu wojny Rosji na Ukrainie.

Od początku ataku Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy pracują nad zmniejszeniem swojej zależności od rosyjskich paliw kopalnych, przy czym USA całkowicie zakazały importu rosyjskiej ropy , skroplonego gazu ziemnego i węgla , a także wszelkich inwestycji w Rosji. W ubiegłym roku Stany Zjednoczone importowały z Rosji prawie 700 000 baryłek dziennie ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej.

Z drugiej strony państwa członkowskie Unii Europejskiej opracowały zarys planu, który ma uniezależnić je od rosyjskich paliw kopalnych na długo przed 2030 r., poczynając od gazu. Mogłoby to zmniejszyć zapotrzebowanie Europy na rosyjski gaz o dwie trzecie przed końcem roku.

Poprzez plan REPowerEU UE potwierdziła swój cel, jakim jest osiągnięcie niezależności od rosyjskich paliw kopalnych na długo przed końcem dekady, zastępując je stabilnymi, przystępnymi cenowo, niezawodnymi i czystymi dostawami energii.

W ramach swojej wizyty Biden spotkał się w tym tygodniu w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen . W dążeniu do jak najszybszego zmniejszenia zależności Europy od rosyjskiego gazu i zmniejszenia ogólnej zależności Europy od gazu, Biden i von der Leyen potwierdzili w piątek wspólne zobowiązanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego i zrównoważonego rozwoju Europy oraz przyspieszenia globalnego przejścia na czystą energię .

Stany Zjednoczone i UE podkreśliły swoje zobowiązanie do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego i osiągnięcia celu zerowej emisji netto do 2050 r., w tym poprzez szybkie przejście na czystą energię, energię odnawialną i efektywność energetyczną. Podkreślili również, że gaz ziemny pozostaje ważnym elementem systemu energetycznego UE w ramach zielonej transformacji, m.in. dzięki zapewnieniu, że jego emisyjność spada z czasem.

Nawiązali natychmiastową współpracę w celu realizacji celu awaryjnego bezpieczeństwa energetycznego, jakim jest zapewnienie odpowiedniego poziomu magazynowania gazu przed następną i następną zimą. W związku z tym niezwłocznie powołają wspólną grupę zadaniową ds. bezpieczeństwa energetycznego , która określi parametry tej współpracy i zrealizuje jej realizację. Grupie Zadaniowej będzie przewodniczyć przedstawiciel Białego Domu oraz przedstawiciel Przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Grupa zadaniowa ds. bezpieczeństwa energetycznego

Ta grupa zadaniowa skupi się na kilku pilnych kwestiach. Obejmują one zapewnienie przez Stany Zjednoczone dodatkowych wolumenów skroplonego gazu ziemnego (LNG) na rynek UE o co najmniej 15 mld m3 w 2022 r., przy spodziewanych wzrostach w przyszłości.

Ponadto USA i WE podejmą wysiłki w celu zmniejszenia intensywności emisji gazów cieplarnianych całej nowej infrastruktury LNG i powiązanych rurociągów, w tym poprzez wykorzystanie czystej energii do zasilania operacji na miejscu, ograniczenie wycieku metanu oraz budowę czystego i odnawialnego wodoru gotowa infrastruktura.

Stany Zjednoczone będą pracować nad sprawnym działaniem w związku z wnioskami o zezwolenie na wszelkie dodatkowe zdolności eksportowe LNG, które byłyby potrzebne do spełnienia tego awaryjnego celu bezpieczeństwa energetycznego i wsparcia celów RePowerEU. Tymczasem KE będzie współpracować z rządami państw członkowskich UE w celu przyspieszenia ich procedur regulacyjnych w celu przeglądu i ustalenia zezwoleń na infrastrukturę importową LNG, w tym obiektów lądowych i związanych z nimi rurociągów w celu obsługi importu za pomocą pływających jednostek regazyfikacyjnych oraz stałych terminali importowych LNG .

KE będzie również współpracować z państwami członkowskimi UE i operatorami rynku w celu połączenia popytu poprzez nowo utworzoną platformę energetyczną UE dla dodatkowych wolumenów w okresie od kwietnia do października 2022 r. oraz, wraz z USA, będzie zachęcać do zawierania odpowiednich kontraktów w celu wsparcia ostatecznych decyzji inwestycyjnych dotyczących zarówno eksportu LNG i importować infrastrukturę.

Komisja Europejska będzie współpracować z państwami członkowskimi UE w celu zapewnienia stabilnego popytu na dodatkowe amerykańskie LNG do co najmniej 2030 r. na poziomie około 50 mld m3 rocznie.

Ponadto UE przygotowuje unowocześnione ramy regulacyjne dotyczące bezpieczeństwa dostaw i magazynowania. Zwiększy to pewność i przewidywalność w zakresie bezpieczeństwa dostaw i potrzeb związanych z przechowywaniem oraz zapewni bliższą współpracę w UE i sąsiadujących z nią krajach partnerskich. Komisja Europejska zaproponowała rozporządzenie w sprawie magazynowania energii , aby zapewnić zapełnienie istniejącej infrastruktury magazynowej w 90% jej pojemności do 1 listopada każdego roku, z konkretnymi przepisami dotyczącymi stopniowego wprowadzania na 2022 rok.

Innym celem grupy zadaniowej jest przyspieszenie planowania i zatwierdzania projektów w zakresie energii odnawialnej oraz strategicznej współpracy energetycznej, w tym w zakresie technologii wiatrowych na morzu oraz opracowanie strategii przyspieszenia rozwoju siły roboczej w celu wsparcia szybkiego wdrażania czystych technologii energetycznych, w tym ekspansji energii słonecznej i wiatrowej.

Ponadto obejmuje współpracę w celu przyspieszenia produkcji i wykorzystania czystego i odnawialnego wodoru w celu zastąpienia niesłabnących paliw kopalnych i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w tym poprzez inwestycje w rozwój technologii i wspieranie infrastruktury.

źródło: Offshore Energy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała