safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Turcja potępia zajęcie statku przez siły wschodniej Libii

Turcja potępiła przechwycenie jednego ze swoich statków przez siły libijskie ze wschodniej części Morza Śródziemnego na Morzu Śródziemnym, twierdząc, że należy pozwolić jej na wznowienie podróży, ostrzegając przed odwetem.

Libijska Armia Narodowa (LNA) z siedzibą na wschodzie Khalifa Haftara poinformowała w poniedziałek, że przechwyciła turecki statek Mabrouka pod banderą Jamajki, który płynął do portu Misrata.

Tureckie źródło podało we wtorek, że statek przewoził lekarstwa i produkty medyczne.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji stwierdziło w oświadczeniu, że należy natychmiast podjąć kroki w celu wznowienia podróży statku i ostrzegło, że osoby atakujące interesy Turcji w Libii zostaną uznane za „uzasadnione cele”.

„W okresie, gdy trwa proces polityczny pod auspicjami ONZ między naszymi libijskimi braćmi, Haftar i jego milicja nadal trwają we wrogim nastawieniu” – powiedział minister.

„Namierzenie tureckich interesów w Libii będzie miało poważne konsekwencje, a te elementy będą postrzegane jako uzasadnione cele”.

Turcja jest głównym zagranicznym sponsorem uznawanego na arenie międzynarodowej Libijskiego rządu porozumienia narodowego (GNA) w Trypolisie, który od lat walczy z LNA.

W październiku GNA i LNA podpisały porozumienie o zawieszeniu broni, a ONZ forsuje dialog polityczny mający na celu wybory w przyszłym roku jako rozwiązanie.

Siły Haftara zatrzymały statek w pobliżu wschodniego miasta portowego Derna, powiedział Ahmed al-Mosmari, rzecznik LNA.

W skład załogi statku wchodzi dziewięciu marynarzy tureckich, siedmiu z Indii i jeden z Azerbejdżanu. Al-Mosmari powiedział, że statek wszedł w strefę „bez żagla” i nie odpowiadał na wezwania sił morskich.

Prywatna firma ochroniarska Dryad Global podała w oświadczeniu, że statek płynął z egipskiego Port Said do śródziemnomorskiego miasta Misrata w Libii. Powiedział, że zdjęcia satelitarne we wtorek pokazały, że statek był przetrzymywany w porcie Ras al-Hilal, który jest kontrolowany przez LNA.

Mocno zaopatrzony

Turcja wysłała do GNA sprzęt wojskowy, doradców i trenerów, odwracając bieg konfliktu. LNA jest wspierana przez Rosję, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie, które w znacznym stopniu zaopatrywały wojska Haftara.

Obie strony powstrzymały się przed wycofaniem sił z linii frontu zgodnie z żądaniem rozejmu.

Panel ekspertów ONZ wskazał, że zagraniczni zwolennicy obu stron rutynowo łamią embargo na broń nałożone na Libię.

W zeszłym miesiącu Turcja i Niemcy wymieniły się haczykami w związku z poszukiwaniem tureckiego statku przez misję wojskową Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym mającą na celu egzekwowanie embarga na broń, co Ankara nazywa nielegalnym.

Libia została podzielona z zachodu na wschód, odkąd pogrążyła się w chaosie po wspieranym przez NATO w 2011 r. Powstaniu, które obaliło i zabiło długoletniego przywódcę Muammara Kadafiego.

Źródło: aljazeera

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE ARTYKUŁY