safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Turcja podejmie działania w odpowiedzi na nielegalne przeszukanie statku handlowego pływającego pod turecką banderą

Turcja podejmie działania w odpowiedzi na nielegalne przeszukanie statku handlowego pływającego pod turecką banderą w ramach operacji UE mającej na celu egzekwowanie libijskiego embarga na broń, powiedział we wtorek emerytowany admirał turecki.

Podkreślając, że zgoda państwa bandery jest konieczna, aby interweniować przy statku handlowym na wodach międzynarodowych, Deniz Kutluk powiedział agencji Anadolu, że rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie embarga na broń nie pociągają za sobą prawa do ingerowania w turecką żeglugę, jak to się stało w niedzielę.

Podkreślając, że przeszukanie nie było działaniem prawnym, ale politycznym w wyniku współpracy niemiecko-greckiej, powiedział, że przeszukanie miało ukryty program polityczny.

„Niemcy chcą z jednej strony dać wiadomość Turcji, az drugiej uspokoić Grecję przed zbliżającym się [grudzień. 10-11] Szczyt przywódców UE – przekonywał.

W niedzielę niemiecka fregata w ramach unijnej operacji Irini weszła na pokład i dokonała inspekcji handlowego statku towarowego Roseline A pod turecką banderą w ramach wysiłków na rzecz egzekwowania embarga na broń Rady Bezpieczeństwa ONZ nałożonego na Libię, co spotkało się z ostrym potępieniem ze strony Turcji.

Podkreślając, że w ramach embarga statki zbliżające się do Libii mogą być zatrzymywane tylko na otwartym morzu i za zgodą prawowitego rządu, Kutluk dodał: „Przeszukanie statku wymaga zgody państwa bandery. W tym przypadku statek nie znajdował się na otwartym morzu w sąsiedztwie wojen terytorialnych w Libii. To było 200 kilometrów od tego obszaru. Chociaż potrzebna była również zgoda rządu Libii, nie zabiegano o nią ”.

„Turcja została poproszona, ale nie wyraziła zgody. W tym przypadku to, co widzimy, jest naruszeniem zasady wolności mórz, która obowiązuje od 1670 r. – powiedział, dodając, że „będzie to miało konsekwencje”.

Powtarzając, że Grecja jest również odpowiedzialna za nielegalne poszukiwania, powiedział: „Po tym, co się stało, grecki statek płynący w dowolnym miejscu na świecie może zostać przeszukany przez turecki okręt wojenny. Prawo międzynarodowe by to uznało. Daje prawo do odwetu i odwetu na tych, którzy naruszyli normy prawne ”.

Podkreślając wrogą politykę Grecji wobec Turcji, powiedział, że według Grecji wszystko, co rani Ankarę, przyniesie korzyści Atenom.

„Niemcy popełniły również błąd, wysyłając komandosów na okręt pod turecką banderą, sojusznika NATO. Wiemy, że surowo potraktowali załogę statku. W związku z tym Turcja ma prawo do odwetu ”- zauważył Kutlu.

– Luz z Turcji

Turcja w poniedziałek potępiła wejście na pokład i przeszukanie misji UE.

„Głęboko ubolewamy, że nasz statek, który jak się okazało nie naruszył embarga na broń, był przez wiele godzin trzymany z dala od swojej trasy w trudnych warunkach pogodowych, a podczas inspekcji załogę traktowano jak przestępcę” – powiedział rzecznik MSZ. Hami Aksoy.

„Ta interwencja została przeprowadzona bez zgody Turcji, jako państwa bandery lub kapitana statku” – powiedział Aksoy, dodając, że zakończyła się dopiero po uporczywych sprzeciwach Turcji.

Aksoy powiedział, że bezstronność operacji Irini jest wątpliwa, ponieważ została zapoczątkowana bez negocjacji z legalnym rządem Libii, Turcją lub NATO, uznając podwójne standardy i niezgodne z prawem podejście do statków płynących z Turcji do Libii za niedopuszczalne.

Ministerstwo wezwało również ambasadorów UE i Włoch oraz niemieckiego charge d’affaires do protestu przeciwko incydentowi.

Libia jest rozdarta przez wojnę domową od obalenia Muammara Kadafiego w 2011 roku.

Nowy rząd powstał w 2015 r. Na mocy porozumienia pod przewodnictwem ONZ, ale wysiłki na rzecz długoterminowego porozumienia politycznego nie powiodły się w obliczu ataków watażki Haftara.

Turcja wspiera prawowity rząd kraju z siedzibą w stolicy Trypolisie.

Źródło: aa.com.tr

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE ARTYKUŁY