safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Turcja i Grecja wywołują wybuch na Morzu Śródziemnym

Obawy przed nowym konfliktem między Turcją a Grecją wzrosły po tym, jak Ankara wysłała na Morze Egejskie nowy statek badawczy.

Turcja twierdzi, że TCG Cesme działa na wodach międzynarodowych między dwoma krajami, na północ od punktu zapalnego we wschodniej części Morza Śródziemnego, który zbliżył oba kraje do konfliktu w zeszłym roku i sprowokował UE do rozważenia sankcji wobec Ankary.

Niemniej jednak w Atenach panuje gniew, a Ankara zażądała czterech greckich F – 16 odrzutowce nękały statek, upuszczając flarę. Minister obrony Hulusi Akar powiedział, że Turcja zareagowała „koniecznym odwetem zgodnie z przepisami. Podczas gdy wykonujemy prace naukowe, molestowanie nie jest poprawne. To nie pasuje do naszych dobrosąsiedzkich więzi. ”

Greckie Siły Powietrzne prowadziły ćwiczenia na Morzu Egejskim w tamtym czasie, ale Ministerstwo Obrony stwierdziło, że ich samoloty nie znajdują się w pobliżu tureckiego statku i zaprzeczył, aby go nękali. Greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że obecność tureckiego statku w tym rejonie była „niepotrzebnym posunięciem, które nie pomaga w pozytywnym nastroju”.

Incydent ponownie wywołał spór o strefy morskie, ponieważ oba kraje nadal poszukują źródeł energii.

Druga runda rozmów rozpoznawczych ma odbyć się w Atenach przed marcowym szczytem UE 25 – 26, kiedy Bruksela podejmie decyzję o nałożeniu sankcji na Ankarę w związku z jej misjami poszukiwania energii we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Jednak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zniweczył nadzieje na pojednanie, obrażając greckiego premiera Kyriakosa Mitsotakisa i nakazując mu „znać swoje miejsce”. Mitsotakis „dobrze pozna szalonych Turków” – powiedział Erdogan.

George Tzogopoulos, starszy pracownik Międzynarodowego Centrum Formacji Europejskiej, powiedział Arab News: „Ważne jest, aby wznowienie rozmów rozpoznawczych między Grecją a Turcją nie budziło nadziei na przełom.

„Oba kraje różnie interpretują dialog i stosują odpowiednie strategie komunikacji politycznej. Nowe napięcia dotyczące statku badawczego Cesme nie są niczym nowym we współczesnej historii stosunków dwustronnych, ale dodatkowo pogarszają i tak już toksyczny klimat ”

Długoterminowe rozwiązania są mało prawdopodobne, powiedział Tzogopoulos. „Na razie najlepsze, na co możemy liczyć, to uniknięcie wypadku wojskowego” – powiedział.

Tzogopoulos powiedział model selektywnego zaangażowania z Turcją był badany w Brukseli. „To będzie trwało pomimo nowych napięć” – powiedział. „Z perspektywy NATO dekonflikt pozostaje priorytetem, a cel ten został dotychczas osiągnięty”.

Źródło: Arab News

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała