Więcej kobiet wstępuje w szeregi marynarki w realizując się w różnych zawodach w branży morskiej. Aby zachęcić do tego trendu i mając na celu kontynuowanie pędu do wzmocnienia pozycji kobiet w społeczności morskiej, IMO wsparła dwa wirtualne kursy szkoleniowe skierowane do urzędniczek z władz morskich i portowych.

Pięćdziesiąt kobiet z krajów rozwijających się, z naciskiem na Afrykę, małe rozwijające się państwa wyspiarskie (SIDS) i kraje najsłabiej rozwinięte (LDC), podjęło się wirtualnego programu zarządzania portami (4 czerwca do 21 lipca 2021 r.) lub wirtualnego programu morskiego i portowego Program Bezpieczeństwa (17 czerwca – 21 lipca 2021), zorganizowany przez Galilee International Management Institute (GIMI) w Nahalal w Izraelu.
W ciągu 12 sesji (22 godziny) uczestnicy otrzymają kluczowe informacje i aktualizacje dotyczące innowacji w branży portowej. Poruszane tematy obejmują światowe trendy i postępy w rozwoju, zarządzaniu i eksploatacji portów; bezpieczeństwo i wydajność portów w terminalach kontenerowych; oraz prawo międzynarodowe dotyczące portów i statków. Szkolenie obejmie również kluczowe instrumenty, w tym środki ochrony morskiej IMO.
Z powodu pandemii Covid-19 program kursu musiał zostać zaadaptowany ze zwykłego szkolenia osobistego. Program kursu nie obejmował wizyt na miejscu w Israeli Maritime Training Authority w Akko ani ćwiczeń praktycznych na symulatorze.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach programu IMO Women in Maritime oraz programu Global Maritime Security we współpracy z GIMI. Jest to część nieustannych wysiłków IMO na rzecz wspierania Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 5, aby osiągnąć równość płci i wzmocnić pozycję wszystkich kobiet i dziewcząt. Te inicjatywy budowania potencjału są kontynuowane poprzez wirtualne szkolenia.
Chris Trelawny z IMO przedstawił uczestnikom dwie prezentacje (1 lipca). Pierwsza prezentacja na temat „IMO i współpracy technicznej” podkreśliła, jak działa IMO, jej strukturę, opracowywanie przepisów, wdrażanie przepisów oraz sposób, w jaki program współpracy technicznej IMO wspiera państwa członkowskie. Druga prezentacja „Szersza perspektywa bezpieczeństwa morskiego” dotyczyła rozwoju środków bezpieczeństwa morskiego w IMO oraz ich stosowania w celu wspierania szerszego rozwoju morskiego i zrównoważonej niebieskiej gospodarki.
źródło: IMO