safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Siły zbrojne Libii uwalniają turecki statek

Siły lojalne wobec renegata libijskiego dowódcy wojskowego Khalify Haftara poinformowały w czwartek, że wypuściły przechwycony w zeszłym tygodniu statek należący do Turcji.

Zajęcie tureckiego statku groziło eskalacją napięć w dotkniętym konfliktem kraju północnoafrykańskim, ponieważ Turcja jest głównym zwolennikiem rywali sił wschodnich, uznanej przez ONZ administracji w Trypolisie w zachodniej Libii.

Statek towarowy pływający pod banderą Jamajki, Mabouka, został wypuszczony po tym, jak lokalne władze przesłuchały jego załogę i kazały im zapłacić grzywnę za naruszenia przepisów żeglugi na wodach libijskich, napisał rzecznik sił libijskich na wschodzie Ahmed al-Mosmari Strona na Facebooku. Nie wspomniał o wysokości grzywny.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji ostrzegło przed „tragicznymi konsekwencjami” i wezwało dowódcę ze wschodu, Haftara, i jego siły, aby pozwolili statkowi wznowić planowaną podróż.

fot. AP

Ten bogaty w ropę kraj arabski został podzielony z zachodu na wschód, odkąd pogrążył się w chaosie po powstaniu w 2011 roku, które obaliło i zabiło długoletniego dyktatora Muammara Kaddafiego.

Statek został zatrzymany w sobotę po tym, jak wpłynął na libijskie wody bez wcześniejszego pozwolenia, napisał Mosmari.

Powiedział wcześniej, że w załodze było dziewięciu marynarzy tureckich – siedmiu z Indii i jeden z Azerbejdżanu – i nie odpowiadała na wezwania sił morskich.

Prywatna firma ochroniarska Dryad Global powiedziała, że ​​statek płynął z egipskiego Port Said do śródziemnomorskiego miasta Misrata w Libii, a zdjęcia satelitarne pokazały we wtorek, że był przetrzymywany w porcie Ras al-Hilal, kontrolowanym przez siły Haftara.

Haftar rozpoczął ofensywę w kwietniu 2019 r., Aby spróbować zdobyć stolicę Trypolisu od uznanego przez ONZ rządu. Podczas swojego marszu na miasto Haftar miał poparcie Egiptu, Francji, Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jednak jego kampania załamała się w czerwcu, kiedy sojusznicze milicje z Trypolisu, przy dużym wsparciu tureckim, zyskały przewagę w walce.

W październiku walczące strony zgodziły się na zawieszenie broni, za pośrednictwem ONZ, które przewidywało wyjazd obcych sił i najemników z Libii w ciągu trzech miesięcy.

Siły Haftara zatrzymały w poniedziałek statek Mabrouka u wschodniego miasta portowego Derna.

Źródło: aljazeera

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała