safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Sekretarz Sił Powietrznych USA i najwyżsi urzędnicy obrony Filipin rozmawiają o Sojuszu oraz współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa

Sekretarz Sił Powietrznych USA Barbara Barrett spotkała się w Manili z podsekretarzem Departamentu Obrony Narodowej (DND) Cardozo Luną i wysokimi rangą filipińskimi urzędnikami wojskowymi w środę 25 listopada w Manili. Wizyta sekretarza Barretta potwierdza niezachwiane partnerstwo wojskowe Stanów Zjednoczonych z Filipinami, najstarszym sojusznikiem traktatowym USA w Azji.

Podczas pobytu w Manili sekretarz Barrett spotkał się również z szefem sztabu sił zbrojnych Filipin (AFP), generałem Gilbertem Gapayem i dowódcą sił powietrznych Filipin, generał Allen Paredes. Sekretarz Barrett podkreślił znaczenie sojuszu USA-Filipiny dla bezpieczeństwa narodowego i regionalnego oraz omówił możliwości ściślejszej dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Podkreśliła również pomoc związaną z COVID-19 w USA i pomoc w przypadku katastrof dla niedawnych ofiar tajfunu, a także bieżące wsparcie Stanów Zjednoczonych dla filipińskich działań antyterrorystycznych i bezpieczeństwa morskiego.

„Od wspólnych wysiłków w walce z terroryzmem po wsparcie humanitarne, Stany Zjednoczone i Filipiny mają długą historię współpracy na rzecz ochrony globalnego bezpieczeństwa poprzez stabilność regionalną” – powiedział sekretarz sił powietrznych Barrett. „Siły Powietrzne i Kosmiczne Stanów Zjednoczonych z niecierpliwością czekają na rozwój naszych silnych relacji z filipińską armią poprzez zwiększenie interoperacyjności i możliwości szkoleniowych z filipińskimi siłami powietrznymi, a także na zbadanie, gdzie nasze narody mogą współpracować w dziedzinie kosmosu”.

„Cieszymy się z wizyty Sekretarza Barretta i nie możemy się doczekać współpracy z naszymi amerykańskimi odpowiednikami w dążeniu do naszych wspólnych celów i interesów” – powiedziała podczas wizyty Podsekretarz Luna.

„Dzięki naszej wspólnej historii i wieloletniemu partnerstwu ze Stanami Zjednoczonymi, z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszej współpracy w różnych aspektach obronności i bezpieczeństwa, w tym na bieżące dążenie Filipin do modernizacji sił zbrojnych” – powiedział zastępca sekretarza ds. Logistyki DND ds. Przejęć i dodano postawę samowystarczalną w obronie Jesus Rey Avilla.

Wizyta sekretarza Barretta zbiega się w czasie z przekazaniem filipińskiej marynarki wojennej bezzałogowego systemu powietrznego ScanEagle, drona o wartości 710 milionów funtów (14,79 miliona dolarów), który zwiększy inteligencję filipińskiego wojska, możliwości nadzoru i rozpoznania, zwiększając świadomość obszarów morskich i bezpieczeństwo granic. Podróż sekretarza jest następstwem wizyty doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego USA Roberta O’Briena w dniach 22-23 listopada, podczas której zapowiedział 868 milionów php (18 milionów dolarów) na dodatkowy sprzęt wojskowy i szkolenia dla sił zbrojnych, a także dodatkowe 169 milionów php (3,5 miliona Pomoc humanitarna USA dla społeczności dotkniętych tajfunem.

Filipiny są zdecydowanie największym odbiorcą amerykańskiej pomocy wojskowej w regionie Indo-Pacyfiku. Od 2015 roku Stany Zjednoczone dostarczyły na Filipiny ponad 33 miliardy funtów (650 milionów dolarów) samolotów, statków, pojazdów opancerzonych, broni strzeleckiej i innego sprzętu wojskowego na Filipiny, jednocześnie trenując ramię w ramię z naszymi filipińskimi sojusznikami.

Źródło: usembassy.gov

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała