safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Rystad: Europejski kryzys podaży LNG spodziewany zimą 2022

Rystad Energy przewiduje, że kryzys LNG wyląduje zimą 2022 roku w krajach europejskich, które borykają się z brakiem bezpieczeństwa energetycznego w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

foto: Klaipedos Nafta

Nastąpi to, gdy do końca 2022 r. popyt przewyższy podaż, jak pokazują badania Rystad Energy. Chociaż kryzys przyniósł największy od ponad dekady napływ nowych projektów LNG , terminy budowy oznaczają, że przyniosą one ulgę dopiero po 2024 roku.

Oczekuje się, że globalny popyt na LNG osiągnie 436 mln ton w 2022 r., przewyższając dostępną podaż wynoszącą zaledwie 410 mln ton.

Unijny plan REPowerEU wyznaczył cel zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu o 66 procent w ciągu tego roku; cel, który będzie kolidował z celem UE, jakim jest uzupełnienie magazynów gazu do 80 proc. pojemności do 1 listopada.

Decyzja o zmniejszeniu zależności od rosyjskiego LNG z obecnych 30-40 proc. zmieni światowy rynek LNG, mówi Rystad. Doprowadzi to do gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na LNG w Europie, opartego na bezpieczeństwie energetycznym, którego obecne projekty nie będą w stanie zapewnić.

foto: Rystad Energy 

W ubiegłym roku Rosja wysłała do Europy 155 miliardów metrów sześciennych (bcm) gazu, zapewniając ponad 31 proc. dostaw gazu dla regionu. Zastąpienie znacznej części tego będzie niezwykle trudne, z daleko idącymi konsekwencjami. Obejmą one również rolę gazu w transformacji energetycznej regionu .

„Po prostu nie ma wystarczającej ilości LNG, aby zaspokoić popyt. Na krótką metę oznacza to ciężką zimę w Europie. Dla producentów sugeruje to kolejny boom na LNG, ale nadejdzie za późno, aby sprostać gwałtownemu wzrostowi popytu. Scena jest przygotowana na utrzymujący się deficyt dostaw, wysokie ceny, ekstremalną zmienność, wzrosty na rynkach i zaostrzoną geopolitykę LNG – mówi Kaushal Ramesh , starszy analityk ds. gazu i LNG w Rystad.

Oczekiwana redukcja rosyjskiego gazu dla Europy w 2022 r. wyniesie 37 mld m3 i wzrośnie do ponad 100 mld m3 do 2030 r. W rezultacie zużycie gazu w Europie prawdopodobnie osiągnęło szczyt w 2019 r. i będzie teraz systematycznie spadać do 2030 r.

Gaz i LNG mają zatem odgrywać zmniejszoną rolę w europejskim koszyku energetycznym, zapewniając dalszy impuls dla odnawialnych źródeł energii i potencjalnie większą rolę dla energii jądrowej i węglowej.

Europa była na dobrej drodze do zwiększenia rosyjskiego importu gazu i LNG do ponad 40 proc. dostaw do 2030 r., gdyby gazociąg Nord Stream 2 został zatwierdzony. Zamiast tego spadnie do około 20 procent do 2030 r., ponieważ obecne umowy nie są odnawiane.

Gdyby rosyjskie przepływy miały się jutro zatrzymać, magazynowany obecnie gaz (około 35 proc. pełnego) prawdopodobnie wyczerpie się przed końcem roku. To wystawiłoby Europę na brutalną zimę. W tym scenariuszu, przy braku wspólnych ustaleń dotyczących zakupów i krajów konkurujących o ograniczoną podaż, cena gazu TTF może wzrosnąć do ponad 100 USD MMBtu.

Nowe projekty LNG

Ostatnio ponad 20 projektów LNG o łącznej mocy ponad 180 milionów ton rocznie (mtpa) odnotowało pewien postęp w rozwoju. Aby zapewnić dostawy LNG w 2030 roku, rynek będzie potrzebował ponad 150 mln t/r produkcji z planowanych 186 mln t/r. Oznacza to, że należy zrealizować ponad 80 procent rurociągu projektów.

Projekty amerykańskie są na pierwszym miejscu; niektóre z nich czekały na wzrost popytu, teraz otrzymały możliwość. Projekty takie jak Lake Charles firmy Energy Transfer i Rio Grande firmy NextDecade zgłosiły po inwazji umowy o wartości 9,45 mln ton rocznie. Obejmuje to umowę z francuskim graczem Engie, który wycofał się z negocjacji z NextDecade w listopadzie 2020 r., ale ostatnio zamknął umowę na 1,75 mln tpa z tym samym projektem.

Jednak według Rystada wszystko to jest dalekie od ratowania rynku. Obejmuje on projekt Rovuma Area 4 LNG o wartości 15 mtpa, który ma być zlokalizowany w sąsiedztwie Strefy 1 LNG firmy TotalEnergies w obecnie zagrożonym regionie Palma w Mozambiku.

Meksyk ma również dobrą pozycję dla azjatyckiego eksportu ze względu na bliskość geograficzną i niezależność od tranzytu przez Kanał Panamski, i wydaje się, że nabiera rozpędu wśród azjatyckich nabywców. Jednocześnie wyższe ceny spowolnią wzrost popytu na LNG w Azji w średnim okresie. Oznacza to, że Azja pozostanie zależna od oleju opałowego i węgla.

W niektórych scenariuszach azjatycki popyt na LNG może zostać trwale osłabiony, a wdrażanie odnawialnych źródeł energii przyspieszone.

źródło: Offshore Energy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała