safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Rosyjska fregata z powodzeniem wystrzeliwuje pocisk hipersoniczny Tsirkon na Morzu Białym

Fregata Floty Północnej, admirał Gorszkow, z powodzeniem przetestowała naddźwiękowy pocisk Tsirkon z Morza Białego przeciwko celowi na Morzu Barentsa, poinformowało w czwartek rosyjskie Ministerstwo Obrony.

„ Flagowa fregata Projektu 22350 Admirał Floty Związku Radzieckiego Gorszkow przeprowadziła kolejny testowy start naddźwiękowego pocisku manewrującego Tsirkon z Morza Białego przeciwko złożonej pozycji docelowej na Morzu Barentsa” – czytamy w oświadczeniu.

Test rakietowy został przeprowadzony „w ramach prób nowej broni” – podało rosyjskie ministerstwo obrony.

Pocisk uderzył w cel w odległości 450 km, rozwijając prędkość ponad 8 machów, poinformowało w czwartek rosyjskie ministerstwo obrony. „Według danych nagranych, hipersoniczny pocisk przeciwokrętowy Tsirkon z powodzeniem uderzył w cel morski w odległości 450 km” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

„W swoim locie pocisk rozwijał prędkość ponad 8 machów” – podkreśliło ministerstwo.

Fregata Admirał Gorszkow po raz pierwszy wystrzeliła pocisk hipersoniczny Tsirkon na początku października. Pocisk wystrzelony z Morza Białego uderzył w cel morski na Morzu Barentsa, lecąc z ośmiokrotnie większą prędkością dźwięku na wysokości 28 km.

W lutym 2011 r. Ówczesny wiceminister obrony Władimir Popowkin ogłosił plany opracowania pokładowego systemu Tsirkon z pociskiem hipersonicznym. Według doniesień medialnych testy w locie pocisku rozpoczęły się w 2015 roku.

W swoim orędziu o stanie narodu do Zgromadzenia Federalnego w lutym 2019 roku prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że prace nad pociskiem hipersonicznym Tsirkon przebiegają zgodnie z planem. Jak powiedział rosyjski przywódca, Tsirkon był w stanie rozwinąć prędkość około 9 Macha, a jego zasięg rażenia mógł przekraczać 1000 km. Rosyjski przywódca powiedział również, że Tsirkon może uderzać zarówno w cele morskie, jak i naziemne. Putin sprecyzował wówczas, że planowano rozmieścić Tsirkon na produkowanych seryjnie okrętach nawodnych i podwodnych, w tym na okrętach wojennych budowanych lub budowanych dla pocisków manewrujących Kalibr.

Rosja używa uniwersalnej wyrzutni okrętowej 3S-14 do wystrzeliwania broni hipersonicznej Tsirkon i pocisków manewrujących Kalibr. W szczególności te wyrzutnie działają na fregatach rosyjskiej marynarki wojennej Project 22350 i korwetach projektu 20380.

Źródło: tass

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE ARTYKUŁY