safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Rola kobiet w sektorze morskim

Dyskusje na temat roli kobiet w sektorze morskim znalazły się w centrum uwagi podczas pierwszego seminarium internetowego zorganizowanego przez delegatów państw członkowskich IMO pracujących na rzecz osiągnięcia równości płci w sektorze morskim, lepiej znanej jako Sieć ds. Równości Płci IMO (IMOGEN*).  

Wydarzenie miało na celu przedstawienie ośmiu regionalnych stowarzyszeń kobiet na morzu (WIMA; patrz poniżej) oraz stworzenie dla nich forum do nawiązywania kontaktów, uzyskiwania dostępu do wiedzy oraz dzielenia się doświadczeniami i najlepszymi praktykami. Do interaktywnej sesji (23 września) wzięło udział ponad 200 uczestników, w tym członkowie WIMA, delegaci IMO, urzędnicy administracji morskiej i inni interesariusze. 

Sekretarz generalny IMO Kitack Lim, otwierając wydarzenie, powiedział: „Długoletni  program IMO na rzecz kobiet na morzuwspiera wiele inicjatyw na rzecz postępu w kierunku równości płci w tym sektorze, w tym wspieranie WIMAs. Wiemy, że te morskie sieci zapewniają wspaniałe możliwości nawiązywania kontaktów i mentoringu”.  

Podczas webinaru przedstawiciele wszystkich WIMAs przedstawili krótką prezentację swojej sieci oraz opis swojej pracy, którą wykonują, aby zachęcić kobiety do widoczności i zapewnić im dostęp do szkoleń morskich i możliwości zatrudnienia. 

Przedstawiciele WIMA podkreślili fakt, że chociaż przemysł morski poczynił postępy w realizacji celu, jakim jest różnorodność płci i większa integracja kobiet w sektorze, wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Szczególne wyzwania, na które zwrócono uwagę, to niewielka obecność kobiet na stanowiskach o wysokim stopniu odpowiedzialności, brak przystępnych cenowo szkoleń oraz trudności w gromadzeniu konkretnych danych o kobietach w sektorze. Przedstawiono również udane historie współpracy z administracją morską i sektorem prywatnym.   

Przewodniczący JE Josefa González Blanco, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Meksyku w Wielkiej Brytanii, podkreślił korzyści płynące z dzielenia się informacjami na temat wkładu kobiet i zwrócił uwagę na pozostałe bariery, z jakimi borykają się kobiety w sektorze morskim. 

*IMOGEN jest utworzony przez grupę delegatów z państw członkowskich IMO zaangażowanych w promowanie równości płci w sektorze morskim i  osiągnięcie celów  rezolucji Zgromadzenia IMO A.1147(31) „Zachowanie dziedzictwa światowego tematu morskiego na rok 2019 i osiągnięcie Środowisko pracy bez barier dla kobiet w sektorze morskim”. 

8 regionalnych WIMA to: 

  • Stowarzyszenie na rzecz Kobiet w Sektorze Morskim w regionie Afryki Wschodniej i Południowej (WOMESA)  
  • Sieć Kobiet Zawodowych w Sektorze Morskim i Portowym dla Afryki Zachodniej i Środkowej (NPWMP-WCA) 
  • Stowarzyszenie Kobiet w Morzu, Azja (WIMA Asia)  
  • Stowarzyszenie Kobiet w Morzu Karaibskim (WiMAC)  
  • Stowarzyszenie Kobiet Pacyfiku w Morzu (PacWIMA)  
  • Stowarzyszenie Arabek w Morzu (AWIMA)  
  • Red de Mujeres de Autoridades Marítimas de Latinoamérica (Red MAMLa)  
  • Stowarzyszenie na rzecz Kobiet w Morzu Afryki Zachodniej i Środkowej (WIMoWC)  

źródło: IMO

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała