safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Przedstawiono pierwszą na świecie koncepcję statku wycieczkowego napędzanego wodorem

Norweska firma żeglugowa Northern Xplorer ujawniła, jak twierdzi, pierwszą na świecie koncepcję bezemisyjnego statku wycieczkowego napędzanego wodorem.

Jak ujawniono, obecny plan firmy obejmuje serię 14 statków. Statki będą wyposażone w czyste technologie, w tym w pełni elektryczny napęd, magazynowanie energii z baterii, wodorowe ogniwa paliwowe i pomocnicze źródła energii odnawialnej (energia wiatrowa i słoneczna).

Ponadto statki będą wyposażone w systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) służące do ochrony przed rozprzestrzenianiem się patogenów, a szerokie wykorzystanie materiałów nadających się do recyklingu będzie sprzyjać cyrkulacji.

Będą również dysponować technologią LADAR do wykrywania morskich odpadów z tworzyw sztucznych i podnoszenia świadomości na temat zanieczyszczenia mórz. Według Northern Xplorer wszystkie statki, które będą mogły pomieścić do 300 pasażerów, będą zoptymalizowane pod kątem wydajności energetycznej i zmniejszonego zużycia paliwa.

„Podróże odkrywcze o niskim wpływie na mniejszych statkach są nieskończenie lepsze niż przepełnione statki i miejsca namiotowe pełne turystów. Gdzieś pomiędzy rejsami po oceanie i po rzece, jest to miejsce dla tych, którzy chcą bardziej intymnych doświadczeń na pokładzie, aby uzyskać wgląd w nową kulturę z bliska i wyjechać z poczuciem, że ich wakacje pozytywnie wpłynęły na lokalne społeczności i planetę ”- powiedział założyciel i dyrektor generalny firmy Rolf André Sandvik .

Pierwsze statki mają być eksploatowane od 2024/2025 roku.

Dzięki temu nowemu projektowi Northern Explorer zamierza osiągnąć przyszłe cele zerowej emisji. W szczególności w Norwegii nowe przepisy rządowe, które wejdą w życie od 2026 r., wprowadzą obowiązek zerowej emisji w Geirangerfjord i Nærøyfjord.

„Oznacza to koniec zanieczyszczających statków wycieczkowych pływających w pierwszych na świecie bezemisyjnych strefach morskich. Northern Xplorer zapewnia… rozwiązanie o zerowej emisji, kładąc silny nacisk na tworzenie lokalnej wartości i wzmacnianie pozycji” – podsumował Sandvik.

źródło: Offshore Energy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE ARTYKUŁY