safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Porwanie tankowca u wybrzeży ZEA

United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) wydała ostrzeżenie 3 sierpnia 2021 r., że statek mógł zostać uprowadzony u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA).

Źródło: UKMTO

UKMTO początkowo poinformowało o incydencie „bez piractwa” na niezidentyfikowanym statku, zanim zaktualizowało jego opis do „potencjalnego porwania”, które miało miejsce u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich, około 60 mil morskich od Fujairah. 

Analitycy bezpieczeństwa morskiego z Dryad Global zidentyfikowali statek jako tankowiec Asphalt Princess.

Tankowiec o pojemności 9700 dwt ma 134 metry długości i obecnie pływa pod banderą Panamy. Właścicielem statku jest firma żeglugowa Prime Tankers z siedzibą w Dubaju.

Statek rozpoczął swoją podróż w porcie Khor al Fakkan w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i płynął do Sohar, portu na północnym wybrzeżu Omanu, kiedy doszło do incydentu.

Według kilku źródeł  medialnych , brytyjski rząd pracuje przy założeniu, że tankowiec został zaatakowany przez irańską grupę ośmiu lub dziewięciu uzbrojonych osób.

Biały Dom określił wiadomości o Asphalt Princess jako „głęboko niepokojące”.

Reuters zauważył, powołując się na dane śledzenia statków Refinitiv, że co najmniej pięć statków na morzu między ZEA a Iranem zaktualizowało swój status śledzenia AIS na „Nie pod dowództwem” tego samego dnia.

Według danych FlightRadar24 nad morzem widziano samolot Sił Powietrznych USA.

Źródło: FlightRadar24

Na chwilę obecną rząd Omanu nie wydał żadnych oświadczeń związanych z incydentem.

źródło: Dryad Global/ UKMTO

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE ARTYKUŁY