safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Po BP i Equinorze, Shell porzuca rosyjski biznes, a TotalEnergies wstrzymuje kapitał z nowych projektów

Główny koncern naftowo-gazowy Shell dołączył do innych firm, takich jak BP i Equinor, podejmując decyzję o wycofaniu się z działalności związanej z Rosją po rosyjskim ataku na Ukrainę i powszechnych sankcjach, z którymi boryka się kraj i jego firmy. Tymczasem francuski koncern TotalEnergies powiedział, że nie będzie już dostarczać kapitału na nowe projekty w Rosji.

W przypadku Shella jest to związane ze spółkami kapitałowymi posiadanymi z podmiotami Gazpromu.

Mianowicie, Shell ogłosił w poniedziałek zamiar wyjścia z joint venture z rosyjskim Gazpromem i podmiotami powiązanymi, w tym 27,5 proc. udziałów w Sachalin II Liquefied Natural Gas (LNG), 50 proc. w Salym Petroleum Development . i przedsięwzięcie energetyczne Gydan . Shell zamierza też zakończyć swoje zaangażowanie w projekt gazociągu Nord Stream 2 .

„Jesteśmy wstrząśnięci utratą życia na Ukrainie, nad którą ubolewamy w wyniku bezsensownego aktu militarnej agresji, który zagraża bezpieczeństwu Europy” – powiedział dyrektor generalny Shella, Ben van Beurden .

Dzięki temu posunięciu Shell dołącza do swoich partnerów BP i Equinor , którzy również zdecydowali w tym tygodniu, że opuszczą swoją działalność w Rosji i będą z nią powiązane.

Shell powiedział, że będzie również współpracować z partnerami pomocowymi i agencjami humanitarnymi, aby pomóc w akcji humanitarnej.

„Naszą decyzję o wyjściu podejmujemy z przekonaniem” – powiedział van Beurden. „Nie możemy – i nie będziemy – stać z boku. Naszym bezpośrednim celem jest bezpieczeństwo naszych ludzi na Ukrainie i wspieranie naszych ludzi w Rosji. W rozmowach z rządami na całym świecie omówimy również szczegółowe konsekwencje biznesowe, w tym znaczenie bezpiecznych dostaw energii do Europy i innych rynków, zgodnie z odpowiednimi sankcjami.

Na koniec 2021 r. Shell miał około 3 miliardów dolarów w aktywach trwałych w tych przedsięwzięciach w Rosji. Główny koncern naftowy spodziewa się, że decyzja o rozpoczęciu procesu wychodzenia z joint venture z Gazpromem i podmiotami powiązanymi wpłynie na wartość księgową jego rosyjskich aktywów i doprowadzi do utraty wartości.

W 2021 r. udział Shella w skorygowanych zyskach Sakhalin Energy JV i Salym JV wyniósł 0,7 mld USD.

Shell ma 27,5 proc. udziałów w Sachalinie-2, wspólnym przedsięwzięciu z Gazpromem, zintegrowanym projekcie naftowo-gazowym zlokalizowanym na wyspie Sachalin. Pozostałe udziały to Gazprom 50 proc., Mitsui 12,5 proc. i Mitsubishi 10 proc.

Ponadto Shell ma 50 proc. udziałów w Salym Petroleum Development, spółce joint venture z Gazprom Neft, która eksploatuje złoża Salym w Chanty Mansijsk Autonomous District w zachodniej Syberii.

Gydan jest spółką joint venture z Gazprom Neft, w której Shell ma 50% udziałów, mającą na celu zbadanie i rozwój bloków na półwyspie Gydan w północno-zachodniej Syberii. Projekt znajduje się w fazie poszukiwań, bez produkcji.

Wreszcie, Shell jest jedną z pięciu firm energetycznych, z których każda zobowiązała się zapewnić finansowanie i gwarancje do 10 procent szacowanych 9,5 miliarda euro (10,6 miliarda dolarów) całkowitych kosztów projektu gazociągu Nord Stream 2. Kontrowersyjny projekt został już usankcjonowany przez USA, a Niemcy wstrzymały proces jego poświadczania na kilka dni przed rozpoczęciem ataku na Ukrainę.

Pomimo tych decyzji Shell podkreślił, że strategia i ramy finansowe Powering Progress pozostają niezmienione. Firma powtórzyła swoją progresywną politykę dywidendową i zamiar dystrybucji 20-30 procent CFFO wśród akcjonariuszy w formie dywidend i wykupu akcji, jednocześnie dążąc do silnego bilansu z długoterminowymi wskaźnikami kredytowymi AA.

Co więcej, Shell zintensyfikował swoje wypłaty, ogłaszając program skupu akcji o wartości 8,5 miliarda dolarów na pierwszą połowę 2022 r. i spodziewa się zwiększenia dywidendy na akcję o 4 procent w pierwszym kwartale 2022 r.

Koniec z kapitałem od TotalEnergies na nowe rosyjskie projekty

Podczas gdy BP, Equinor i Shell zobowiązały się do całkowitego porzucenia swojego zaangażowania w rosyjskie biznesy, chociaż szczegóły dotyczące tego, jak to zostanie osiągnięte, pozostają nieznane, francuska TotalEnergies ogranicza swoje inwestycje w Rosji.

We wtorkowym oświadczeniu TotalEnergies potępił militarną agresję Rosji na Ukrainę, „która ma tragiczne konsekwencje dla ludności i zagraża Europie”.

„TotalEnergies popiera zakres i siłę sankcji nałożonych przez Europę i będzie je wdrażać bez względu na konsekwencje (obecnie oceniane) dla swojej działalności w Rosji. TotalEnergies nie będzie już dostarczać kapitału na nowe projekty w Rosji” – podała firma.

TotalEnergies wyraziło także solidarność z narodem ukraińskim, który poniesie konsekwencje, iz narodem rosyjskim, który również poniesie konsekwencje. Firma poinformowała, że ​​jest zmobilizowana do dostarczania paliwa władzom ukraińskim i pomocy ukraińskim uchodźcom w Europie.

Francuska firma działa w Rosji od ponad 25 lat i dziś działa tam we wszystkich swoich segmentach biznesowych. Posiada 19,4 proc. udziałów w rosyjskim niezależnym producencie gazu Novatek i 20 proc. udziałów w Jamał LNG , projekcie, który rozpoczął się w grudniu 2017 r. i wyprodukował ponad 18,8 mln ton LNG w 2020 r.

źródło: Shell

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała