safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Ochrona oceanów – proponowany zakaz wyrzucania do morza osadów ściekowych

Globalny zakaz zrzucania osadów ściekowych do morza jest o krok bliżej, po złożeniu do IMO propozycji zmiany Protokołu Londyńskiego z 1996 roku w sprawie zapobiegania zanieczyszczeniu mórz przez zrzucanie odpadów.  

 

Osad ściekowy jest odpadem, który można obecnie rozważać do wyrzucenia do morza zarówno na mocy Protokołu londyńskiego z 1996 r., jak i jego prekursora Konwencji z 1972 r. W przeszłości znaczna liczba państw zezwalała na zrzucanie tych odpadów do morza. 

Zgodnie z Protokołem Londyńskim wszelkie składowanie jest zabronione, z wyjątkiem możliwie dopuszczalnych odpadów znajdujących się na tak zwanej „odwróconej liście”. Propozycja przedłożona przez Republikę Korei i Meksyk zmieniłaby załącznik w celu usunięcia osadów ściekowych z dozwolonego wykazu. Jeżeli propozycja zostanie zaakceptowana przez umawiające się strony, zrzucanie osadów ściekowych do morza będzie zabronione na całym świecie. 

Już na ostatnim spotkaniu w październiku 2021 r. Umawiające się Strony ustaliły , że istnieją wystarczające dowody i uzasadnienie zmiany załącznika 1 Protokołu Londyńskiego w celu usunięcia osadów ściekowych z listy dopuszczalnych odpadów. Było to poprzedzone ogólnoświatowym przeglądem aktualnych praktyk gospodarowania osadami ściekowymi lub ich zrzucania do morza. Przegląd wykazał, że praktyka ta znacznie osłabła w ostatnich dziesięcioleciach, że była już zakazana na mocy wielu regionalnych konwencji i ustawodawstwa krajowego oraz że istniały alternatywy dla wykorzystania osadów ściekowych. 

Następne spotkanie umawiających się stron zaplanowano na październik 2022 r. Jeśli zostanie przyjęta na tym spotkaniu, poprawka wejdzie w życie 100 dni po przyjęciu.   

Protokół londyński wszedł w życie 24 marca 2006 r. i obecnie jest nim 53.

W tym roku mija 50 lat od przyjęcia Konwencji Londyńskiej z 1972 r. – Konwencja Londyńska była pierwszym światowym traktatem uznającym, że oceany nie mogą już być wysypiskiem wszelkiego rodzaju odpadów. Zakazy zrzucania odpadów promieniotwórczych do morza i odpadów przemysłowych zostały wprowadzone w latach 90. XX wieku. Protokół z 1996 r. wprowadził podejście ostrożnościowe, przechodząc z listy zakazanej do mniejszej, dozwolonej. Od tego czasu Konwencja Londyńska i Protokół ewoluowały, aby regulować pojawiające się technologie, w tym sekwestrację węgla i geoinżynierię morską – bardzo istotne dla dzisiejszej agendy dotyczącej oceanów i zmian klimatycznych. 

Propozycja zmiany załącznika 1 do Protokołu z 1996 r. do Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu mórz przez zatapianie odpadów lub innych substancji z 1972 r. w celu usunięcia osadów ściekowych z wykazu odpadów lub innych kwestii, które mogą być brane pod uwagę do dumpingu. 

źródło:IMO

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała