Globalny zakaz zrzucania osadów ściekowych do morza jest o krok bliżej, po złożeniu do IMO propozycji zmiany Protokołu Londyńskiego z 1996 roku w sprawie zapobiegania zanieczyszczeniu mórz przez zrzucanie odpadów.

Osad ściekowy jest odpadem, który można obecnie rozważać do wyrzucenia do morza zarówno na mocy Protokołu londyńskiego z 1996 r., jak i jego prekursora Konwencji z 1972 r. W przeszłości znaczna liczba państw zezwalała na zrzucanie tych odpadów do morza.
Zgodnie z Protokołem Londyńskim wszelkie składowanie jest zabronione, z wyjątkiem możliwie dopuszczalnych odpadów znajdujących się na tak zwanej „odwróconej liście”. Propozycja przedłożona przez Republikę Korei i Meksyk zmieniłaby załącznik w celu usunięcia osadów ściekowych z dozwolonego wykazu. Jeżeli propozycja zostanie zaakceptowana przez umawiające się strony, zrzucanie osadów ściekowych do morza będzie zabronione na całym świecie.
Już na ostatnim spotkaniu w październiku 2021 r. Umawiające się Strony ustaliły , że istnieją wystarczające dowody i uzasadnienie zmiany załącznika 1 Protokołu Londyńskiego w celu usunięcia osadów ściekowych z listy dopuszczalnych odpadów. Było to poprzedzone ogólnoświatowym przeglądem aktualnych praktyk gospodarowania osadami ściekowymi lub ich zrzucania do morza. Przegląd wykazał, że praktyka ta znacznie osłabła w ostatnich dziesięcioleciach, że była już zakazana na mocy wielu regionalnych konwencji i ustawodawstwa krajowego oraz że istniały alternatywy dla wykorzystania osadów ściekowych.
Następne spotkanie umawiających się stron zaplanowano na październik 2022 r. Jeśli zostanie przyjęta na tym spotkaniu, poprawka wejdzie w życie 100 dni po przyjęciu.
Protokół londyński wszedł w życie 24 marca 2006 r. i obecnie jest nim 53.
W tym roku mija 50 lat od przyjęcia Konwencji Londyńskiej z 1972 r. – Konwencja Londyńska była pierwszym światowym traktatem uznającym, że oceany nie mogą już być wysypiskiem wszelkiego rodzaju odpadów. Zakazy zrzucania odpadów promieniotwórczych do morza i odpadów przemysłowych zostały wprowadzone w latach 90. XX wieku. Protokół z 1996 r. wprowadził podejście ostrożnościowe, przechodząc z listy zakazanej do mniejszej, dozwolonej. Od tego czasu Konwencja Londyńska i Protokół ewoluowały, aby regulować pojawiające się technologie, w tym sekwestrację węgla i geoinżynierię morską – bardzo istotne dla dzisiejszej agendy dotyczącej oceanów i zmian klimatycznych.
Propozycja zmiany załącznika 1 do Protokołu z 1996 r. do Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu mórz przez zatapianie odpadów lub innych substancji z 1972 r. w celu usunięcia osadów ściekowych z wykazu odpadów lub innych kwestii, które mogą być brane pod uwagę do dumpingu.
źródło:IMO