safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Niemiecki statek badawczy bada gigantyczną górę lodową na Antarktydzie

Niemiecki statek badawczy badający wschodnią Antarktydę znalazł się we właściwym miejscu we właściwym czasie w zeszłym miesiącu, kiedy ogromna góra lodowa oderwała się od zamarzniętego kontynentu.

Oderwanie się góry lodowej, nazwanej A74, trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie pod koniec lutego, kiedy oderwała się od szelfu lodowego Brunt. Góra lodowa o powierzchni prawie 500 mil kwadratowych jest wielkości Los Angeles.

Kiedy nastąpiło oderwanie, R / V Polarstern Instytutu Alfreda Wegenera badał okolice Morza Weddella i natychmiast udał się w ten obszar. Następnie naukowcy czekali na sprzyjającą pogodę przed wejściem między górę lodową a szelf lodowy Brunt, aby udokumentować i pobrać próbki z dna morskiego pokrytego przez setki metrów lodu od dziesięcioleci.

Eksperci twierdzą, że oderwania, takie jak to, które spowodowały powstanie góry lodowej A74, zdarzają się mniej więcej raz na 10 lat, więc badanie tego zdarzenia jest rzadkością.

„To ogromne szczęście, że mogliśmy elastycznie reagować i szczegółowo badać wycielenie na szelfie lodowym Brunt” – mówi dr Hartmut Hellmer, oceanograf fizyczny w AWI i kierownik wyprawy.

Oczekuje się, że zebrane próbki osadów zapewnią bardziej szczegółowy wgląd w ekosystem, a analiza geochemiczna zebranych próbek wody dostarczy nowych szczegółów dotyczących zawartości składników odżywczych i prądów oceanicznych.

„Jest to wyjątkowa okazja dla naukowców na pokładzie Polarstern do zbadania pokrywy lodowej Antarktyki” – powiedziała niemiecka federalna minister ds. Badań Anja Karliczek. „Jestem wdzięczny załodze Polarstern za podjęcie związanych z tym trudności i ryzyka. Badania polarne w decydujący sposób przyczyniają się do lepszego zrozumienia i przewidywania zmian klimatycznych i ich konsekwencji dla naszej ziemi. Potrzebujemy tej wiedzy, aby móc skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatu. Niepokojące są między innymi skutki zmian klimatycznych na Antarktydzie. „

źródło: gCaptain

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała