safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Najprawdopodobniej to w Polsce powstanie statek do transportu na kosmodrom nowej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6.

Statek Canopee służyć ma do transportu nowej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6 z Europy na kosmodrom Kourou w Gujanie Francuskiej (grafika: ESA)

Większość długości jednostki stanowi otwarty pokład ładunkowy z wysokimi burtami zabezpieczającymi ładunek, który mają stanowić segmenty nowej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6. Na dziobie znajdować się będzie nadbudówka z sterówką.

Statek ma innowacyjny napęd. Obok silników diesla napędzanych przez skroplony gaz ziemny (LNG) ma także rozkładane cztery żagloskrzydła wykorzystujące wiatr. Mają one mieć wysokość 30 metrów przy powierzchni 1 452 m2. Taki ekologiczny napęd pozwolić ma ma 35% redukcję emisji zanieczyszczeń w porównaniu do analogicznego klasycznego statku.

Statek zbudowany zostanie przez holenderską stocznię Neptune Shipyards BV dla Alizes – spółki joint venture firm Jifmar Offshore Services i Zéphyr and Borée (Z&B), armatora jednostki. Oficjalnie wiadomo już, że statek zbudowany zostanie w Holandii oraz w Polsce. Holenderska stocznia współpracuje z polską stocznią Partner Stocznia z Polic. Zatem to najpewniej tam, zgodnie ze specjalizacją polskiej firmy, powstanie kadłub, który odholowany zostanie do Holandii do wykończenia. Polska stocznia ma już na koncie jednostki dla tego holenderskiego klienta.

Dane techniczne statku Canopee:

  • długość: 121 m
  • szerokość: 23 m
  • zanurzenie: 4,30 m
  • nośność: 7,5 tys. t
  • napęd: 2 x diesel + 4 żagloskrzydła
  • prędkość: 16,5 węzłów

Położenie stępki statku nastąpić ma w drugim kwartale 2021 roku, odbiór statku planowany jest na koniec 2022 roku po serii testów.

Ariane 6 to nowa europejska rakieta nośna, która zastąpić ma użytkowaną obecnie rakietę Ariane 5. Jej pierwszy start planowany jest na 2022 rok.

Elementy rakiety nośnej Ariane 6 budowane są w różnych państwach członkowskich programu Ariane. Po zebraniu ich w kilku portach (Bremen, Rotterdam, Le Havre, Bordeau) popłyną one z Europy do portu Pariacabo w pobliżu kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, w Ameryce Południowej.

Trasa transportu rakiety Ariane 6 (grafika: ESA)

W Kourou części rakiety zostaną złożone w hali poziomego montażu. Następnie rakieta zostanie przesunięta ogromną suwnicą (90 m wysokości, 8,2 tys. ton masy) na nowe, budowane właśnie stanowisko startowe.

źródło: kosmonautyka.pl

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała