safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Najdalszy atak piratów od brzegu na wodach Zatoki Gwinejskiej

W dniu 03 kwietnia 2022 roku piraci zaatakowali grecki masowiec pływający pod banderą Wysp Marshalla MV ARCH GABRIEL. Do ataku doszło około godz. 19 00 UTC w odległości około 305 mil morskich na południe od Lagos w Nigerii.

Po zawiadomieniu o ataku i wezwaniu pomocy załoga natychmiast schroniła się w cytadeli. Piraci przez około 4 godziny bezskutecznie usiłowali dostać się do cytadeli. Z pomocą załodze przyszła włoska fregata F595 ITS Luigi Rizzo, która w momencie odebrania wezwania pomocy znajdowała się około 280 Mm od atakowanego statku. Włoski okręt działa w tamtym rejonie w ramach operacji Gabinia, która rozpoczęła się w lutym 2020 r. Celem operacji jest patrolowanie Zatoki Gwinejskiej z innymi siłami międzynarodowymi oraz regionalnymi w celu poprawy bezpieczeństwa morskiego w regionie.Z pokładu okrętu został wysłany śmigłowiec NH 90 z operatorami z Morskiej Brygady San Marco (Italian Navy San Marco Marine Brigade) na pokładzie. Załoga śmigłowca po dotarciu do statku odebrała wiadomość radiową, że załoga jest bezpieczna w cytadeli. Śmigłowiec patrolował obszar ataku i zabezpieczał statek z powietrza do momentu przybycia fregaty. Po kilku godzinach gdy ITS Luigi Rizzo przybył w rejon ataku grupa abordażowa weszła na burtę MV ARCH GABRIEL przeszukując otwarte pokłady w poszukiwaniu uzbrojonych napastników. Po około godzinie zespół abordażowy operatorów Brygady San Marco zakończył przeszukanie statku nikogo podejrzanego nie znajdując i przejął nad nim pełną kontrolę uwalniając załogę, która do tego czasu pozostawała w cytadeli. Członkowie zespołu abordażowego pozostali na pokładzie statku, podczas gdy załoga naprawiała uszkodzenia spowodowane przez piratów. Fregata zapewniała również eskortę zaatakowanej jednostce do momentu gdy masowiec wpłynął na kotwicowisko bliżej brzegu.

Piraci zaatakowali MV ARCH GABRIEL i weszli na jego burtę na pozycji φ = 01°11’3 N, λ = 001°30’19E, ok. 278 Mm na południe od Lomé w Togo co wskazuje jednoznacznie na to, że jest to obecnie najdalszy ataki piracki w rejonie Zatoki Gwinejskiej. Dotychczas za najdalsze ataki uważano atak na MT Davide B z dnia 11 marca 2021 o godz. 15 12 UTC, który miał miejsce około 213 Mm na południe od Lagos w Nigerii. W czasie tego ataku uprowadzili członków załogi statku, którzy zostali potem zwolnienie po zapłaceniu okupu. W dniu 14 marca 2021 o godz. 07 31 UTC piraci również atakowali statek w znacznej odległości wynoszącej 208 Mm na południe od Lagos. Miejsce przeprowadzenia ataku na MV ARCH GABRIEL znajduje się 52 Mm poza obszarem uważanym za Obszar Zwiększonego Ryzyka HRA – JWC-025 HRA w którym wcześniej dochodziło do aktywności piratów.

źródło:Maritime Safety & Security Sebastian Kalitowski/foto: VesselTracker, Italian Navy, Dryad

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała