Podczas remontu w szczególności poprawiono zdolność okrętów do walki pod wodą, np. torpedy i sonar o zmiennej głębokości (VDS). Prace modernizacyjne będą kontynuowane od przyszłego roku w zakresie zdolności obrony powietrznej i kontroli powierzchni.
W styczniu do Marynarki Wojennej trafił pierwszy statek klasy o zmienionym cyklu życia, kuter rakietowy Tornio.
Dostosowywane są ograniczenia koronowe – projekt przechodzi na łódź rakietową Hanko
Marynarka wojenna wykorzystała znaczną ilość zarówno partnerstw handlowych, jak i współpracy materialnej ze Szwecją w działaniach projektowych. Panująca sytuacja koronowa spowodowała istotne i częściowo nieprzewidziane potrzeby dostosowawcze dla projektu i jego personelu.

– Nasza kadra zaangażowana w ten projekt doskonale poradziła sobie z tymi specjalnymi wymaganiami. Zadbano o bezpieczeństwo załogi i wykonano projekt materiałowy zgodnie z profesjonalnym podejściem załogi statku. Dzięki temu mamy dostęp do innego bardzo efektownego i nowoczesnego okrętu, chwali dowódca Marynarki Wojennej kontradmirał Jori Harju.
Następnie łódź rakietowa Hanko zostanie w przyszłym roku ukończona do renowacji. Poza przyszłymi korwetami typu Ostrobothnia, łodzie rakietowe typu Hamina będą stanowić podstawę zdolności operacyjnych Marynarki Wojennej w latach 30. XX wieku.
Źródło: Fińskie Siły Obronne