safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Libijska LNA twierdzi, że jej siły zajęły turecki statek towarowy

Ich rzecznik powiedział, że siły libijskie na wschodzie przechwyciły turecki statek pod banderą Jamajki zmierzający do portu Misrata w zachodniej Libii, co może być nowym punktem zapalnym konfliktu po tygodniach rozejmu.

Statek, zwany Mabruka, był „badany pod kątem naruszeń przepisów i regulacji morskich” – powiedział w poniedziałek Ahmed al-Mismari, rzecznik samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (LNA) na swoim koncie w mediach społecznościowych.

Dodał, że statek wpłynął na zakazany obszar, a jego załoga nie odpowiedziała na wezwanie libijskiej marynarki wojennej. Następnie został odholowany do portu Ras al-Hilal.

Powiedział, że załoga statku składała się z dziewięciu obywateli Turcji, siedmiu Hindusów i jednego żeglarza z Azerbejdżanu.

Turcja jest głównym zagranicznym sponsorem uznanego na arenie międzynarodowej rządu porozumienia narodowego (GNA) w zachodniej Libii, który od lat walczy z LNA.

LNA jest wspierana przez Rosję, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt.

fot. Esam Omran Al-Fetori / Reuters

Libia pogrąża się w chaosie od obalenia Muammara Kadafiego w 2011 roku i stała się polem bitwy dla rywalizujących ze sobą sił zastępczych.

Tureckie źródło, które poprosiło o anonimowość, powiedział agencji Reuters, że statek przewoził leki i inne produkty medyczne z Egiptu do Libii i spodziewano się, że wkrótce zostanie uwolniony.

„Pacjenci, którzy pilnie potrzebują lekarstw i produktów krwiopochodnych na tym statku, czekają w Libii. Oczywiste jest, że nie ma broni ani niczego innego ”- mówi źródło. „Takie napady nie są właściwe”.

Źródło dodaje, że LNA mogła zostać ośmielona przez operację Irini Unii Europejskiej, misję wojskową egzekwującą embargo na broń w Libii, które rozgniewało Ankarę, gdy przeszukiwała turecki statek w zeszłym miesiącu.

GNA i LNA podpisały w październiku porozumienie o zawieszeniu broni, a ONZ forsuje dialog polityczny mający na celu przyszłoroczne wybory jako rozwiązanie długotrwałego konfliktu w Libii.

Ale obie strony powstrzymały się przed wycofaniem sił z linii frontu, zgodnie z żądaniem rozejmu, podczas gdy incydent w południowej Libii w niedzielę, w którym siły LNA zajęły obóz wojskowy, dodatkowo wystawił na próbę porozumienie.

Al-Mismari oskarżył w poniedziałek Turcję o dalsze dostarczanie broni i bojowników GNA.

Panel ekspertów ONZ wskazał, że zagraniczni zwolennicy obu stron złamali embargo na broń nałożone na Libię.

Źródło: aljazeera

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE ARTYKUŁY