safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Kongres USA przyjmuje budżet wojskowy

Kongres USA ostatecznie przyjął w piątek budżet 740,5 mld dolarów na obronę Stanów Zjednoczonych w 2021 roku, przeciwstawiając się groźbie weta ze strony Donalda Trumpa.

Dokument ten przewiduje w szczególności 3-procentowy wzrost wynagrodzeń personelu obronnego i zwraca się do władzy wykonawczej o nałożenie sankcji na Turcję za zakup przez Ankarę rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400.

Budżetowa ustawa o obronności, przyjęta już we wtorek przeważającą większością głosów przez Izbę Reprezentantów, uzyskała w Senacie 84 głosy za i 13 przeciw. Te dwa głosy pozwoliły na osiągnięcie „większości” głosów potrzebnych w obu izbach do odrzucenia ewentualnego prezydenckiego weta.

Przed wejściem w życie ustawa musi teraz zostać wysłana do Białego Domu, aby Trump podpisał ją, ale prezydent grozi zawetowaniem, nie tylko dlatego, że tekst nie zawiera zniesienia prawa, zwanego „artykułem 230”, chroniącym status prawny sieci społecznościowych, które zarzuca mu, że są do niego stronnicze.

Grzmi również przeciwko temu, że ustawa Pentagon o finansowaniu planuje zmienić nazwy baz wojskowych na cześć generałów z obozu Konfederatów, którzy bronili niewolnictwa.

W tekście sprzeciwia się też planowi Donalda Trumpa ograniczenia amerykańskiej obecności wojskowej w Niemczech. Narzuca Pentagonowi termin co najmniej 120 dni przed jakąkolwiek redukcją w Niemczech, co oznacza, że ​​żadne wycofanie się Amerykanów nie może mieć miejsca przed objęciem urzędu przez jego następcę Joe Bidena 20 stycznia.

Ustawa przewiduje, że wycofanie się militarne z Niemiec „w okresie narastających zagrożeń w Europie byłoby poważnym błędem strategicznym, który osłabiłby interesy bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych i osłabiłby NATO”.

Donald Trump nawiązywał do tych tematów we wtorek w swoim tweecie, wspominając dodatkowo o „5G”.

fot. LE1

Ustawa porusza kwestię współdzielenia widma elektromagnetycznego z rozwojem częstotliwości 5G i zwraca się do Pentagonu o ponowne rozważenie wszelkich zrównoważonych wdrożeń w kraju korzystającym z usług chińskich producentów Huawei i ZTE.

W dokumencie zapisano, że w sprawie Turcji prezydent w ciągu 30 dni nałoży indywidualne sankcje gospodarcze na osoby zaangażowane w pozyskiwanie systemów przeciwrakietowych S-400 niekompatybilnych z systemami obronnymi NATO.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan objął prowadzenie, zapewniając w piątek, że sankcje USA wobec jego kraju będą „brakiem szacunku ze strony Stanów Zjednoczonych wobec ich bardzo ważnego sojusznika w NATO”.

Ustawa o finansowaniu wojska przewiduje również sankcje wobec kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami, ale tym razem nie ma harmonogramu, a tekst przewiduje, że szef amerykańskiej dyplomacji będzie musiał o tym porozmawiać. wcześniej z zainteresowanymi krajami.

Przerwane od blisko roku prace nad gazociągiem, które mają podwoić możliwości dostaw rosyjskiego gazu i zagwarantować bezpieczeństwo dostaw do Europy Zachodniej przez Morze Bałtyckie, zostały wznowione w piątek.

Projekt kojarzy rosyjskiego giganta Gazprom głównie z pięcioma europejskimi grupami: francuskim Engie, niemieckim Uniper i Wintershall, austriackim OMV i anglo-holenderskim Shell.

Senat udzielił sobie również w piątek krótkiego wytchnienia, przedłużając o tydzień prawo finansowe Stanów Zjednoczonych, aby uniknąć paraliżu administracji federalnej („zamknięcie”) i zaoszczędzić więcej czasu na wynegocjować budżet na 2021 rok.

Pomoc dla bezrobotnych w ramach ogromnego pakietu stymulacyjnego o wartości 2,2 bln USD, przyjętego wiosną, wygasa w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, a eksmisje lokatorów zostaną ponownie zatwierdzone, ponieważ miliony Amerykanów nie są teraz w stanie zapłacić czynszu brak wystarczających dochodów.

Źródło: Le1

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała