safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Kolejne ataki pirackie w Afryce Zachodniej

W dniu 13 listopada br. doszło do kolejnego ataku pirackiego tym razem na statek ZHEN HUA 7. Piraci weszli na pokład stojącej w dryfie jednostki w odległości 78 mil morskich na północny zachód od Sao Tome na Wyspy Świętego Tomasza i Książęca.

W wyniku ataku uprowadzono 14 członków (narodowości chińskiej) z liczącej 27 osób załogi statku. Po uprowadzeniu statek otrzymał wsparcie i eskortę operującej w tamtym rejonie Fregaty FREDERICO MARTINGO, która towarzyszyła załodze do Sao Tome gdzie statek bezpiecznie zacumował.

Natomiast 16 listopada br. Piraci zaatakowali kolejny statek MV AM DELTA pływający pod banderą Ghany. Statek został zaatakowany przez piratów około godziny 0400 UTC w Zatoce Gwinejskiej, około 160 mil na zachód od Malabo na wyspie Bioko w Gwinei Równikowej.

W wyniku ataku uprowadzono 5 z 7 członków załogi. Tym samym oba ataki były 8 i 9 incydentem ataku pirackiego na wodach Zatoki Gwinejskiej w samym listopadzie tego roku.

Ostatni incydent zwiększył całkowitą liczbę uprowadzonych marynarzy w 22 incydentach które miały miejsce w tym rejonie w 2020 roku do 115.

Najnowsze dane Międzynarodowego Biura Morskiego ICC (IMB) pokazują wzrost piractwa i rozboju na morzach świata w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r., Przy 40% wzroście liczby porwań zgłoszonych w Zatoce Gwinejskiej w porównaniu z w tym samym okresie w 2019 roku. Piraci uzbrojeni w broń palną i noże porywają większe grupy marynarzy na dalsze odległości od wybrzeża Afryki Zachodniej.

Analitycy Constellis w raporcie „Kidnap + Ransom Insight 2019″ wskazują iż w ubiegłym roku marynarze byli najczęściej uprowadzaną grupą zawodową dla okupu. Kontynentem na którym najczęściej dochodzi do uprowadzeń dla okupu jest Afryka, a państwami w których uprowadzono najwięcej osób są Kambodża, Nigeria, Togo, Filipiny, Jemen, Iran, Meksyk i Czad.

Należy uznać, że w tym roku ten stan nie uległ zmianie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE ARTYKUŁY