safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Kolejna zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w unijnej misji na Morzu Śródziemnym

Zgodnie z postanowieniem prezydenta kolejna zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji EUNAVFOR MED Irini będzie pełnić służbę od 1 grudnia do 31 marca. Postanowienie podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę zostało opublikowane w Monitorze Polskim.

Stacjonujący w bazie Sigonella na Sycylii kontyngent, który liczy do 80 żołnierzy i pracowników wojska, jest wyposażony w samolot patrolowo-rozpoznawczy M-28 Bryza 1R i podlega operacyjnie dowódcy operacji wojskowej Unii Europejskiej EUNAVFOR MED Irini. Pod względem kierowania narodowego PKW podlega ministrowi obrony za pośrednictwem szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Unijna misja sił morskich pod nazwą Irini (gr. pokój) została rozpoczęta pod koniec marca br., zastępując po pięciu latach operację Sophia. Pełną gotowość do działania ogłoszono na początku września. Zadaniem obecnej operacji jest egzekwowanie embarga ONZ na dostawy broni do Libii; wsparcie w budowie i szkoleniu straży przybrzeżnej i marynarki wojennej Libii, ma ona też zbierać informacje o nielegalnym eksporcie z Libii produktów naftowych. Zadaniem samolotów patrolowych misji Irina jest też udaremnianie przemytu ludzi. Dowództwo operacji mieści się w Rzymie, na jego czele stoi kontradm. Fabio Agstini z włoskiej marynarki wojennej.

źródło: PAP

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała