safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Iran twierdzi, że blokuje amerykańską próbę konfiskaty ropy na Morzu Omańskim

Iran twierdzi, że udaremnił amerykańskim okrętom zablokowanie tankowca przewożącego irańską ropę w Zatoce Omańskiej, zgodnie z oświadczeniem elitarnych sił tego kraju.

„Dzięki szybkim i autorytatywnym działaniom sił morskich Gwardii, plan terrorystycznej marynarki wojennej USA dotyczący kradzieży irańskiej ropy na Morzu Omańskim nie powiódł się” – oświadczyła irańska Straż Rewolucyjna w oświadczeniu wydanym przez irańskie media państwowe w środę.

„25 października statek przewożący irańską ropę zacumował w Bandar Abbas” – stwierdzono.

Pod warunkiem anonimowości źródła amerykańskie powiedziały Reuterowi, że irańska historia była fałszywa i że USA nie próbowały przejąć statku.

Według władz USA siły irańskie przechwyciły w zeszłym miesiącu statek naftowy pod banderą Wietnamu, podczas gdy personel marynarki USA tylko obserwował sytuację.

Posunięcie to ma miejsce w momencie wstrzymania wysiłków zmierzających do wskrzeszenia umowy nuklearnej Iranu z międzynarodowymi mocarstwami, co skutkowałoby złagodzeniem sankcji USA na eksport ropy naftowej. Więcej dyskusji na temat energii jądrowej zaplanowano jeszcze w tym miesiącu.

Iran regularnie ostrzegał Stany Zjednoczone przed swoją działalnością militarną w Zatoce, twierdząc, że jednostki morskie Gwardii rozszerzyły patrole, aby zapewnić przepływ irańskich statków i zapobiec przemytowi ropy naftowej.

Według Press TV, kiedy irański tankowiec został zatrzymany na Morzu Omańskim, Strażnicy zareagowali „szybko”.

„Członkowie sił morskich Gwardii przeprowadzili operację z helikopterem na pokładzie zatrzymanego tankowca, przejmując kontrolę nad statkiem i kierując go z powrotem w kierunku mórz terytorialnych Iranu” – podała Press TV.

źródło: Naval Post

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała