safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

IMO wzywa do wzmożonych działań w walce z piractwem w Zatoce Gwinejskiej

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) wezwała do wzmożonej współpracy w celu zwalczania piractwa w Zatoce Gwinejskiej.

Zespół pokładowy z ITS Martinengo wchodzi na pokład Zhen Hua 7 w Zatoce Gwinejskiej po tym, jak został zaatakowany przez piratów 13 listopada 2020 r. Foto: Marynarka Włoska

W rezolucji przyjętej w tym miesiącu przez Komitet ds. Bezpieczeństwa na Morzu (MSC) w sprawie piractwa i rozboju w Zatoce Gwinejskiej IMO wezwała państwa członkowskie IMO, władze krajowe, Organizację Narodów Zjednoczonych i inne odpowiednie organizacje do rozważenia wzmocnienia organów ścigania w  celu aresztowania ścigać piratów w odpowiednich jurysdykcjach zgodnie z prawem międzynarodowym i krajowymi ramami prawnymi. Wzywa się również państwa nadbrzeżne do harmonizacji sankcji karnych.

IMO wezwała również do lepszego zarządzania dostępnymi rozwiązaniami ochronnymi, takimi jak statki eskortujące do ochrony w celu pomocy innym statkom, zgodnie z prawem międzynarodowym i poszanowaniem suwerennych praw państw nadbrzeżnych.

Aby pomóc w poprawie ochrony i bezpieczeństwa morskiego w regionie, IMO apeluje o wsparcie i uczestnictwo w Forum Współpracy Morskiej Zatoki Gwinejskiej (GoG-MCF / SHADE GoG), a także innych platform, takich jak G7 ++ Friends of the Gulf of Guinea ( G7 ++ FoGG).

W rezolucji podkreślono potrzebę ściślejszej współpracy ze wszystkimi najważniejszymi zainteresowanymi stronami, w tym wymianę informacji na temat przestępczości i nielegalności morskiej, wykorzystanie świadomości obszarów morskich, takich jak MDAT-GoG (Świadomość domeny morskiej dla handlu w Zatoce Gwinejskiej) oraz wykorzystanie powierzchni i / lub możliwości patrolu lotniczego.

W rezolucji zwrócono się również do Sekretarza Generalnego IMO o pełne wykorzystanie funduszy na współpracę techniczną w celu wspierania budowania potencjału w regionie w celu zwalczania piractwa i rozboju oraz do rozważenia stworzenia wspólnej platformy wymiany informacji między istniejącymi mechanizmami, takimi jak MDAT-GoG , NIMASA C4i-Center, Regional Reporting Centres, ICC IMB Piracy-Center oraz odpowiednie reagujące organy ścigania.

Wzywa się również państwa członkowskie, organizacje międzynarodowe i odpowiednie zainteresowane strony do wniesienia wkładu do funduszu IMO West and Central Africa Maritime Security Trust Fund.

Porwania załogi w Zatoce Gwinejskiej osiągnęły nowy rekord w 2020 r. – 130 członków załogi zostało porwanych w 22 oddzielnych incydentach w regionie, poinformowało Międzynarodowe Biuro Morskie   w swoim rocznym raporcie dotyczącym piractwa.

źródło: gCaptain

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała