safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

HMS Trent wyrusza na misję bezpieczeństwa w Afryce Zachodniej

HMS Trent zmierza na wody Zatoki Gwinejskiej, kierując się na patrole bezpieczeństwa i misję wsparcia sojuszników w Afryce Zachodniej.

Okręt patrolowy klasy River Batch 2 jest w stałej misji na Morzu Śródziemnym, gdzie od czasu opuszczenia Wielkiej Brytanii sześć miesięcy temu działał tak daleko na wschód, jak Morze Czarne.

HMS Trent przez następne trzy miesiące kieruje swoją uwagę na południe, ku tropikalnym wodom Zatoki Gwinejskiej, stając się pierwszym od trzech lat okrętem Royal Navy, który popłynął do tego regionu.

Z Royal Marines z 42 Commando na pokładzie okręt przeprowadzi szereg wspólnych ćwiczeń i szkoleń, aby wzmocnić więzi i opracować plany przyszłych operacji w regionie.

HMS Trent odwiedzi Nigerię, Ghanę, Senegal, Gambię i Wyspy Zielonego Przylądka oraz weźmie udział w międzynarodowych ćwiczeniach prowadzonych przez Francję, które zgromadzą międzynarodowych partnerów w tym obszarze, znanych jako ćwiczenia Grand African Nemo. 

Będzie również prowadzić patrole bezpieczeństwa i wspierać partnerskie marynarki wojenne, pomagając rozwijać kluczowe umiejętności morskie. 

Dowódca HMS Trent, komandor Tom Knott, powiedział: „Jesteśmy niezwykle dumni i podekscytowani rozpoczęciem tego wdrożenia w tym ekscytującym nowym regionie dla HMS Trent.

„Z niecierpliwością czekamy na współpracę z partnerami regionalnymi, a także z lokalnymi społecznościami w celu wzmocnienia bezpieczeństwa”.

HMS Trent ma na pokładzie 17-osobowy kontyngent z 42 Commando, który będzie szkolił siły partnerskie w takich umiejętnościach, jak wchodzenie na pokład i przeszukiwanie podejrzanych statków, a także posługiwanie się dowodami i umiejętności medyczne.

Jest to jeden ze specjalistycznych obszarów, do których Royal Marines z 42 Commando mogą zwrócić swoje ręce, przy czym marines regularnie rozmieszczają się w małych zespołach, aby zapewnić światowej klasy szkolenia w zakresie umiejętności, które mogą pomóc narodom przeciwdziałać nielegalnej działalności na ich wybrzeżu i w ich granicach . 

Oprócz szkolenia dla krajów partnerskich 42 Commando jest ekspertami w operacjach abordażowych pomagających w walce z nielegalną działalnością, taką jak piractwo, przemyt narkotyków i terroryzm.

Jednostka z Plymouth jest rozmieszczana w małych zespołach na okrętach wojennych Royal Navy na całym świecie, a także ma za zadanie ratowanie odizolowanego personelu – na przykład zestrzelonych pilotów lub zagrożonych obywateli brytyjskich – zza linii wroga. 

„42 Commando nie może się doczekać możliwości rozmieszczenia zdolności Royal Marine w regionie Afryki Zachodniej”, powiedział dowódca 42 Commando, podpułkownik James Lewis. 

„Współpracując ściśle z naszymi partnerami w dziedzinie obronności, dążymy do zapewnienia stałej obecności w regionie oraz zapewnienia światowej klasy szkoleń i wsparcia, gdy nadal zwalczają nielegalną działalność”.

Rozmieszczenie okrętu patrolowego jest wyraźnym sygnałem zaangażowania Wielkiej Brytanii w bardziej wytrwałe zaangażowanie w regionie, przez który co roku przepływa ponad 6 miliardów funtów brytyjskiego handlu.

Został on skoordynowany z partnerami regionalnymi i międzynarodowymi za pośrednictwem Forum Przyjaciół Zatoki Gwinejskiej G7++ (FoGG) i Forum Współpracy Morskiej Zatoki Gwinejskiej.

Jeszcze w tym roku Trent weźmie udział w spotkaniu G7++ FoGG w Dakarze w Senegalu, któremu Wielka Brytania będzie współprzewodniczyć wraz z gospodarzami.

Komandor Knott powiedział: „Kontynuując rok operacji wysuniętych na Morzu Czarnym i Morzu Śródziemnym, HMS Trent rozmieszcza się na patrol w Afryce Zachodniej, w tym w Zatoce Gwinejskiej. 

„To rozmieszczenie oznacza ważny powrót do regionu dla Royal Navy, demonstrując nasze zaangażowanie w poprawę bezpieczeństwa morskiego w Zatoce i wsparcie dla brytyjskiego współprzewodniczącego G7 ++ Friends of Gulf of Ginea w 2021 r.”

HMS Trent jest jednym z pięciu okrętów patrolowych Royal Navy rozsianych po całym świecie w obszarach ważnych dla Wielkiej Brytanii – od Indo-Pacyfiku, południowego Atlantyku po Morze Śródziemne i Karaiby.

Siostrzane statki Trenta HMS Spey i HMS Tamar niedawno wyruszyły w długoterminową misję na Indo-Pacyfik. Oba statki są rozmieszczone na rozległym obszarze, od wschodnich wybrzeży Afryki po zachodnie wybrzeże USA. 

Tymczasem HMS Medway patroluje wody karaibskie, a HMS Forth operuje wokół południowego Atlantyku, regularnie pracując wokół Falklandów. 

Jest to część programu wysuniętej obecności Royal Navy, którego celem jest umieszczanie statków na pozycjach na całym świecie, gotowych do reagowania na globalne wydarzenia. 

HMS Trent zakończył w zeszłym tygodniu przygotowania do patrolu do Afryki Zachodniej na wodach w pobliżu Gibraltaru, odświeżając umiejętności po okresie konserwacji i rotacji załogi. 

Minister Sił Zbrojnych James Heappey powiedział: „To wdrożenie pokazuje, że Zintegrowany Przegląd w działaniu. Pokazuje, w jaki sposób prawdziwie globalna Wielka Brytania wkracza na światową scenę, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom bezpieczeństwa międzynarodowego. 
 
„Współpracując ramię w ramię z naszymi sojusznikami, wykorzystujemy nasze wysunięte do przodu siły zbrojne do zwalczania zagrożeń u źródła, czyniąc świat bezpieczniejszym miejscem dla wszystkich”. 

źródło: Royal Navy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała