safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Francja mogłaby być „partnerem pomostowym” między USA, Europą w walce z Chinami i Rosją

Wraz z pojawieniem się nowej amerykańskiej administracji w styczniu i opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, Francja może być nowym „partnerem pomostowym” Ameryki na kontynencie w walce z wyzwaniami wojskowymi wysokiej klasy z Moskwy i Pekinu oraz w stawianiu czoła ożywionym zagrożeniom terrorystycznym, powiedzieli w czwartek czołowi eksperci.

Pomimo rozbieżnych poglądów na „strategiczną autonomię”, emerytowany adm. James Foggo, były dowódca amerykańskich sił morskich z siedzibą w Neapolu, powiedział, że „to była wielka kwestia dla Francji” w 2009 r., Kiedy ponownie zintegrowała swoje siły – w tym nuklearne. siły zbrojne – z NATO.

Francja wycofała swoje siły zbrojne spod dowództwa NATO w latach sześćdziesiątych XX wieku i nakazała kwaterii głównej sojuszu opuszczenie Paryża. Foggo zauważył, że kiedy najwyższy dowódca wojskowy Francji został zapytany w czasie, w jaki sposób celowano w jego pociski i siły nuklearne, powiedział „wszędzie”.

Sytuacja bezpieczeństwa między dwoma mocarstwami jądrowymi zmieniła się o prawie 180 stopni.

„Kluczową sprawą jest tutaj ciągły dialog”, powiedział, że rozłam nie powraca.

Nowa administracja Bidena powinna być w stanie współpracować z Paryżem, aby „zbudować koalicję chętnych”, aby sprostać nowym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa, przed którymi stanie Waszyngton i sojusz, powiedział Torrey Taussig, dyrektor ds. Badań w Harvard’s John F. Kennedy School of Government.

Jako niedawny przykład Alice Guitton, dyrektor generalna ds. Stosunków międzynarodowych i strategii francuskiego Ministerstwa Sił Zbrojnych, powiedziała: „Nasza współpraca ze Stanami Zjednoczonymi jest wszechstronna”. Przemawiając na forum internetowym Atlantic Council , nazwała współpracę „bezprecedensową” w historii sojuszu sięgającego czasów Rewolucji Amerykańskiej.

Podała Operację Dynamic Mongoose , wyrafinowane ćwiczenie przeciw okrętom podwodnym, przeciwdziałającym działaniom wojennym na powierzchni z udziałem Stanów Zjednoczonych, Francji i Norwegii, jako przykład „trenujemy, gdy walczymy razem”.

Współpraca wykracza poza ćwiczenia i operacje Freedom of Navigation na Morzu Południowochińskim.

Foggo wyraźnie wspomniał o dojrzewaniu wspólnych operacji przewoźników z Francuzami na przestrzeni lat – od prowizorycznych połączeń komunikacyjnych, przez zlikwidowane operacje lotnicze i morskie w 2009 roku, po wypełnienie luki przez przewoźnika Charles de Gaulle (R91), gdy nie było amerykańskiej obecności na dużych pokładach Bliski Wschód . Marynarki wojenne w razie potrzeby powstrzymują się nawzajem.

„Musimy zacieśnić współpracę” na wszystkich poziomach, począwszy od poziomu porucznika i dowódcy porucznika, powiedział Foggo, aby budować zaufanie na przestrzeni lat. Guitton, noszący rangę ambasadora, dodał, że współpraca przekracza domeny w kosmos i cyberprzestrzeń, „aby mieć pewność, że możemy współpracować” w czasach kryzysu.

„To śmieszne [nie móc] dzielić się informacjami, danymi strategicznymi” – dodał Foggo. „Każdy ma prawo wiedzieć, jakie są zagrożenia, jakie są cele”.

Ale Paryż i Waszyngton nie patrzą na świat przez ten sam obiektyw. Foggo i Guitton wspomnieli, że strategia obrony narodowej Stanów Zjednoczonych kładzie nacisk na powrót do rywalizacji wielkich mocarstw oraz o potrzebie przygotowania się na konflikt z najwyższej półki. To napędza strategię Pentagonu, jeśli chodzi o stacjonowanie i inwestycje, aby odejść od antyterroryzmu na Bliskim Wschodzie iw Afryce i skupić się na Indo-Pacyfiku.

Podczas gdy Francja akceptuje wyzwania agresywnych Chin i rewizjonistycznej Rosji, Guitton powiedział, że prezydent Emmanuel Macron uważa bezpośrednie zagrożenie terroryzmem dla Europy za najwyższy priorytet. Francuzi ponownie dostrzegają oznaki zagrożenia w ostatnich atakach w Lyonie i Wiedniu.

Ale Macron rozszerza swój pogląd na terroryzm jako główne zagrożenie dla Afryki. Wysłał siły powietrzne i lądowe na kontynent w celu wsparcia rządów zagrożonych upadkiem w wyniku zorganizowanych ataków terrorystycznych.

Foggo i Guitton powiedzieli, że Francja dźwiga ciężar militarny „na ziemi” w afrykańskim Sahelu, w krajach na południe od Sahary, aby przejąć kontrolę nad grupami terrorystycznymi tam iw Libii. Stany Zjednoczone odgrywają rolę wspierającą w zapewnianiu obserwacji z powietrza, wywiadu i logistyki siłom francuskim i rządom, takim jak Mali i Niger, w tych wysiłkach.

Ale Afryka nie jest priorytetem amerykańskiego bezpieczeństwa.

Oprócz umniejszania znaczenia terroryzmu jako zagrożenia bezpieczeństwa narodowego, administracja Trumpa ogłosiła plany przeniesienia dowództwa US Africa ze Stuttgartu w Niemczech z możliwością skonsolidowania go z innym regionalnym dowództwem bojowym. Nie jest jasne, czy ta siedziba będzie kontynuowana, a następna administracja przejmie kontrolę w styczniu.

„Ignorujemy Afrykę na własne ryzyko” – powiedział Foggo. Zauważył, że do 2050 r. Przewiduje się, że populacja kontynentu będzie wynosić około 2,5 miliarda, przy czym od 40 do 50 procent populacji poniżej 25. roku życia. Jest to również kontynent, na którym Pekin jest mocno zaangażowany w budowę i finansowanie projektów infrastrukturalnych – tam, autostrad, lotniska i porty – oferujące zaawansowane technologie telekomunikacyjne. Powiedział: „Myślę, że Francja to rozgryzła”, odnosząc się do Afryki również jako regionu rywalizacji o mocarstwa, którego nie można ignorować.

Podobnie Foggo powiedział, że Chiny podejmują takie same inicjatywy w Europie, szczególnie w zakresie oferowania telekomunikacji 5G. „5G, ja [porównuję] to do konia trojańskiego. Kiedy mówimy o interoperacyjności, musimy być bardzo ostrożni ”, że Chińczycy podsłuchują. „Widzieliśmy to w przypadku własności intelektualnej [kradzieży] od lat” – powiedział.

Guitton powiedział, że Sahel może być laboratorium w ponownym spojrzeniu na „strategiczną autonomię”, a także skłonić europejskich sojuszników do zbadania swoich praktyk zakupowych, gdy chcą wypełnić luki w zdolnościach i zdolnościach własnych sił, tak jak robi to Francja w oparciu o doświadczenia w Sahelu .

Dodała, że ​​Paryż pozostaje zdecydowanie za amerykańskimi naciskami, zintensyfikowanymi pod rządami Trumpa, by wydawać 2 procent ich produktu krajowego brutto na własne bezpieczeństwo. Guitton powiedział, że francuscy urzędnicy ds. Obrony uważnie monitorują wydatki na bezpieczeństwo innych krajów europejskich i to, w co inwestują.

„Dokładnie zgadzamy się z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi” – powiedziała.

Chociaż Biden opowiada się za wielostronnymi porozumieniami, takimi jak NATO, i jest bardziej skłonny do współpracy z Unią Europejską, Taussig przewiduje, że nowa administracja „będzie musiała prowadzić twarde rozmowy” ze wszystkimi krajami europejskimi na temat rosnącego wpływu Chin na kontynent i 5G.

Za: navalnews.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała