safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

EWAKUACJA MEDYCZNA ZE STATKU

Załoga dyżurna SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziła kolejną w tym roku akcję ewakuacji medycznej z jednostki znajdującej się na Bałtyku. Tym razem natychmiastowej pomocy medycznej potrzebował jeden z załogantów statku Horizon Geodiscovery.

foto:kmdr ppor. Marcin Braszak

21 września załoga SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, pełniąca dyżur ratowniczy na lotnisku Oksywie, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym „pomoc medyczna”. Z przekazanych załodze informacji wynikało, że jeden z załogantów statku HORIZON GEODISCOVERY, znajdującego się około 23 mil morskich na północ od Łeby, prawdopodobnie doznał wylewu, co wymagało natychmiastowej hospitalizacji. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Marcina Chałubińskiego, wystartowała o godzinie 9.28 kierując się na pozycję statku. Po wejściu w rejon akcji, na jej pokład opuszczono ratownika, który o godzinie 10.06 podjął poszkodowanego na pokład śmigłowca. O godzinie 10.39 Anakonda wylądowała na lądowisku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku gdzie poszkodowany został przekazany służbom medycznym. Po przetransportowaniu chorego, śmigłowiec uzupełnił paliwo na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie i wystartował w drogę powrotną o godzinie 11.52. Po czterdziestu minutach lotu załoga wylądowała na lotnisku macierzystym, w Gdyni-Babich Dołach.

Akcję z ramienia Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego koordynował Dyżurny Operacyjny Ratownictwa kmdr ppor. Grzegorz Wojewoda.

Była to 712 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i 23. przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 374 osobom. BLMW jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności „Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim” oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

źródło: COM DKM

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała