safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Equinor przeprowadzi testy pływającego panelu słonecznego na wzburzonych wodach Norwegii

Norweski koncern energetyczny Equinor, we współpracy z firmą Saipem Moss Maritime, planuje zbudować i przetestować pilotażową pływającą elektrownię słoneczną w pobliżu Frøya w Norwegii późnym latem 2021 r.

foto: Moss Maritime

Według Equinor projekt ma stać się pierwszą na świecie pilotażową elektrownią słoneczną pływającą na wzburzonych wodach.

Firma złożyła wniosek do Norweskiej Dyrekcji ds. Zasobów Wodnych i Energii na zakład o wymiarach 80 mx 80 m, który będzie miał mniej niż 3 m wysokości nad powierzchnią morza.

Celem instalacji pilotażowej nie jest przede wszystkim sprawdzenie, ile energii może ona wyprodukować, ale jak warunki pogodowe wpływają na elektrownię, zauważył Equinor.

Norweskie wybrzeże i szelf kontynentalny są światowej klasy, jeśli chodzi o ropę, gaz i wiatr, ale jeśli chodzi o słońce, inne regiony oferują lepsze warunki. Jako obszar testowy Frøya jest nadal bardzo odpowiedni.

Zgodnie z planami pilot będzie testowany przez minimum rok.

Hanne Wigum, szef działu technologii Equinor zajmującego się energią wiatrową i słoneczną, powiedział: „Gmina Frøya była dla nas dobrym partnerem do współpracy. Osiągnęliśmy porozumienie z właścicielem sieci, zezwalając wytwarzanej energii elektrycznej na wejście do sieci energetycznej na Frøya. Ponadto bliskość naszego centrum badawczego w Trondheim oraz wiedza posiadana przez instytucje badawcze Sintef i NTNU stanowią dla nas korzyści ”.

Burmistrz Frøya, Kristin Furunes Strømskag , powiedziała: „To bardzo ekscytujące, że Frøya została wybrana jako gospodarz do testowania nowych odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna. Dzięki naszym naturalnym warunkom jesteśmy dobrą lokalizacją dla pełnowymiarowego zakładu pilotażowego w zakresie badań i rozwoju ”.

Instalacja pilotażowa będzie również ważnym kamieniem milowym dla firmy Moss Maritime, która już wcześniej w 2020 r. przeprowadziła testy modelu w swoim innowacyjnym pływającym panelu słonecznym, który mógłby zostać wykorzystany we wspólnym projekcie z Equinor. Warto zauważyć, że Moss Maritime jest częścią dywizji XSIGHT firmy SAIPEM .

Alexander Thøgersen , wiceprezes ds. Inżynierii w Moss Maritime, powiedział: „Pracowaliśmy nad tą koncepcją przez ostatnie trzy lata, ostatnio w ramach współpracy z firmą Equinor, i koncepcja ta znacznie się rozwinęła, zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym.

„Pływająca instalacja pilotażowa będzie ważnym krokiem na drodze do komercjalizacji technologii oraz ważną areną dalszego rozwoju i optymalizacji koncepcji”.

To trzeci projekt badawczy, w który zaangażowana jest firma Equinor. Equinor jest już zaangażowany w projekt u wybrzeży Sri Lanki, w którym testuje się koncepcję na spokojnych wodach, aby zdecydować, jak wyprodukować jak najwięcej energii.

Ponadto Equinor bierze udział w projekcie w Holandii, w ramach którego na jeziorze testuje się różne koncepcje pływającej energii słonecznej. Zapewnia to ważną wiedzę na temat odporności i przewidywalności produkcji w trudniejszych warunkach niż w innych obecnych zakładach produkujących pływającą energię słoneczną, powiedział Equinor.

„Zdecydowaliśmy się przeprowadzić równolegle kilka projektów badawczych ze względu na szybki rozwój energii odnawialnej. Dzięki temu możemy jak najwcześniej zdobyć optymalną wiedzę na ten temat ”- powiedział Wigum.

Jak podaje Equinor, poza projektami badawczymi, firma nie podjęła żadnej decyzji o produkcji energii z pływających paneli fotowoltaicznych.

źródło: Offshore Energy/autor Amir Garanovic

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała