safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Duńska marynarka wojenna likwiduje piratów w Zatoce Gwinejskiej

Duńska marynarka wojenna zabiła czterech piratów podczas strzelaniny u wybrzeży Nigerii w Zatoce Gwinejskiej. Fregata HDMS Esbern Snare, który został wysłany do Zatoki Gwinejskiej, aby pomóc zabezpieczyć szlaki morskie, znalazły się pod ostrzałem w incydencie wczoraj, donosi Forsvaret, duńskie siły zbrojne.

foto: Anders Fridberg/Duńskie Siły Zbrojne

W środę 24 listopada załoga fregaty Esbern Snare odpowiedziała na doniesienia o zwiększonym ryzyku piractwa na wodach południowej Nigerii. Statek skierował się w tym kierunku i wcześniej wysłał helikopter Seahawk na obserwację.

Załoga śmigłowca znalazła po południu na obszarze z kilkoma statkami handlowymi szybko poruszającą się motorówkę z ośmioma podejrzanymi mężczyznami na pokładzie. Na pokładzie statku załoga helikoptera mogła zobaczyć szereg narzędzi związanych z piractwem, w tym drabiny.

Wieczorem Esbern Snare był na tyle blisko, by wysłać komandosów w ich szybko poruszających się łodziach RHIB na pokład pirackiego statku.


Esbern Snare wezwał piratów, aby zatrzymali ich, aby duńscy żołnierze mogli wejść na pokład. Gdy piraci nie zareagowali, siły duńskie oddały strzały ostrzegawcze. Piraci następnie otworzyli ogień bezpośrednio do duńskich żołnierzy. Duńscy żołnierze zareagowali następnie w samoobronie i odpowiedzieli na ogień piratów.

Wywiązała się krótka wymiana ognia. Żaden duński żołnierz nie został ranny, ale pięciu piratów zostało trafionych. Czterech piratów zginęło. Jeden został ranny.

Po wymianie ognia statek piracki zatonął. Ośmiu piratów zostało zabranych na pokład fregaty Esbern Snare, gdzie jeden ranny został opatrzony odniesionymi obrażeniami.

Do incydentu doszło poza wodami terytorialnymi Nigerii.

Premier Danii Mette Frederiksen i główny deputowany opozycji Jakob Elleman planowali odwiedzić fregatę podczas wizyty w Ghanie w środę i czwartek.

Międzyresortowa grupa robocza zajmie się tym, co powinno stać się z piratami.

Fregata będzie operować w zatoce do kwietnia przyszłego roku.

źródło: Navalpost

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE ARTYKUŁY