safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Dekarbonizacja żeglugi – szanse dla krajów rozwijających się

Dekarbonizacja światowego przemysłu żeglugowego będzie wymagać nowych paliw niskoemisyjnych. To wielka szansa dla krajów rozwijających się – usłyszeliśmy podczas wydarzenia towarzyszącego COP 26.  

Wydarzenie zorganizowane przez IMO-UNCTAD „  Wykorzystywanie możliwości krajów rozwijających się w dostarczaniu paliw o zerowej emisji dwutlenku węgla do światowej żeglugi morskiej”  (10 listopada) odbyło się podczas 26. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu w Glasgow w Wielkiej Brytanii.  

„Istnieje zapotrzebowanie na paliwa żeglugowe o niskiej i zerowej emisji dwutlenku węgla – stwarza to obiecującą szansę dla kilku krajów rozwijających się ze względu na położenie geograficzne i dostęp do obfitych odnawialnych źródeł energii”, powiedział Jose Matheickal z IMO. 

Paneliści z Chile, Indonezji, Kenii, Panamy i RPA podkreślili dążenie swoich krajów do wspierania przejścia na czyste i zrównoważone paliwa dla żeglugi, w tym potencjał dostarczania zielonego amoniaku i zielonego wodoru.  

„Wraz z pojawieniem się paliw bunkrowych o zerowej zawartości węgla, kraje rozwijające się mają duży potencjał dostarczania paliwa bunkrowego o zerowej zawartości węgla, co pozwoli im wejść na rynek. To wielka szansa na rozwój” – powiedziała Isabelle Durant, Zastępca Sekretarza Generalnego UNCTAD.  

Moderatorem był pan Jose Matheickal, szef Departamentu Partnerstw i Projektów IMO. Panelistami byli: Pani Isabelle Durant, Zastępca Sekretarza Generalnego, UNCTAD; Pan Binyam Reja, p.o. Dyrektora Globalnego ds. Transportu i Kierownik ds. Globalnej Praktyki Transportu, Bank Światowy; pani Johannah Christensen, dyrektor generalny, Global Maritime Forum; Pan Camilo Avilés Arias, kierownik jednostki ds. nowych nośników energii, wydział nośników paliw i energii, Ministerstwo Energii, Chile; Pan Basilio Dias Araujo, Zastępca Zastępcy ds. Suwerenności Morskiej i Energii, Ministerstwo Koordynacji Gospodarki Morskiej i Inwestycji, Indonezja; pani Nancy Wakarime Karigithu, główny sekretarz, Departament Stanu ds. Morskich i Żeglugi, Kenia; pan Alexis Rodriguez, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, Kanał Panamski; Pan Jak Koseff, Starszy Doradca: Akceleracja Ekonomiczna i Projekty Specjalne,Biuro MEC ds. Rozwoju Gospodarczego, Środowiska, Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Rząd Prowincji Gauteng, Republika Południowej Afryki.  

źródło: IMO

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE ARTYKUŁY