safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Chiny zgłaszają sprzeciw wobec rozmów wojskowych USA-Tajwan

Podniesienie flagi podczas oddania do użytku lotniskowca Shandong 17 grudnia 2019 r. Zdjęcie Xinhua

Chiny w czwartek wyraziły swój sprzeciw wobec rozmów między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem, zgodnie z oświadczeniem Ludowego Wojska Wyzwolenia.

W komunikacie prasowym rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej powiedział, że rozmowy te przełamują wieloletnią politykę Stanów Zjednoczonych wobec Chin.

„Posunięcie USA poważnie naruszyło zasadę jednych Chin , powiedział rzecznik, zauważając, że Chiny złożyły uroczyste oświadczenia dla Stanów Zjednoczonych o wzajemnych stosunkach”, czytamy w komunikacie prasowym.

„Podkreślając, że sprawa Tajwanu jest wewnętrzną sprawą Chin i dotyczy ich suwerenności, integralności terytorialnej i podstawowych interesów, rzecznik powiedział, że sprawa Tajwanu nie pozwala na ingerencję z zewnątrz”. „Rzecznik wezwał stronę amerykańską do zaprzestania oficjalnej wymiany i kontaktów wojskowych z Tajwanem.”

Departament Stanu USA i Tajwan miały przeprowadzić wirtualne rozmowy w środę, zgodnie z raportem w South China Morning Post. Chiny zobowiązały się odpowiedzieć na rozmowy, jak donosi Reuters.

Dyskusje toczą się w napiętych stosunkach pomiędzy USA i Chinami w ostatnich latach, ponieważ administracja prezydenta Trumpa przyjęła coraz bardziej krytyczną retorykę wobec Pekinu i w tym roku dodatkowo zmagała się z globalną pandemią COVID-19.

W listopadzie wiceadmirał US Navy Michael Studeman, szef dyrekcji wywiadu US Indo-Pacific Command, podobno odbył tajną podróż na Tajwan. Chiny zobowiązały się wówczas do udzielenia odpowiedzi na wizytę. 

„Rozumiem, że admirałowie pełniący służbę czynną podróżowali już wcześniej na Tajwan. Jest więc precedens. Jednak celem po obu stronach było zachowanie dyskrecji tych wymian wojskowych, aby mogły być kontynuowane na regularnych zasadach ”, powiedział wówczas Eric Sayers, członek wizytujący w American Enterprise Institute.

„Szkoda, że ​​informacja o tej podróżny wyciekła do mediów. Tego typu wizyty są zgodne z wieloletnią polityką Stanów Zjednoczonych i mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia ścisłej współpracy naszych dwóch sił zbrojnych w celu powstrzymania chińskiego imperializmu w tym regionie ”- dodał.

źródło: USNI News

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE ARTYKUŁY