safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Atak piratów w zatoce Gwinejskiej

W dniu dzisiejszym 15 grudnia 2020 doszło do kolejnego ataku na tankowiec MT NEW RANGER( IMO 9328326). Do ataku doszło 160 mil morskich od portu Brass w Nigerii. W czasie ataku nie doszło do abordażu, a ostrzelany statek tym razem z całą załogą wrócił bezpiecznie do portu.

Próba abordażu i porwania statku jest drugim incydentem w Zatoce Gwinejskiej w tym tygodniu. W ciągu ostatnich 5 tygodni nastąpił wzrost liczby incydentów, co spowodowało podwyższenie oceny ryzyka w Zatoce Gwinejskiej i określane jako krytyczne.

W miarę kontynuowania nieudanych ataków istnieje duże prawdopodobieństwo , że wśród  sprawcy wzrośnie niezadowolenie i desperacja. Wynika to prawdopodobnie ze zwiększonego ryzyka związanego z przeciwdziałaniem piractwu morskiemu, ale także z powodu obciążenia transportu w tym rejonie. Statki są najbardziej narażone na atak, gdy łodzie piratów zbliżają się pod osłoną ciemności, próbują dostać się na pokład, gdzie napotykają się z niewielkim lub żadnym oporem. 

NEW RANGER był wcześniej zaangażowany w incydenty pirackie w Zatoce Gwinejskiej w czerwcu i wrześniu 2011 r., Styczniu 2015 r., A ostatnio w dniach 5 i 6 grudnia.

Statkom w tym rejonie zaleca się zachowanie najwyższego poziomu czujności i kontroli obszaru wodnego wokół jednostki. Ponadto IMB zaleca, aby statki pozostawały co najmniej 200- 250 nm od brzegu, jeśli to możliwe. 

źródło: Dryad Global.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała