safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Atak piratów w Zatoce Gwinejskiej

Kolejne uprowadzenie 5 członków załogi ze statku rybackiego FV ATLANTIC PRINCESS w Zatoce Gwinejskiej. 19 maja 2021 roku został zaatakowany przez piratów pływający pod banderą Ghany FV ATLANTIC PRINCESS w odległości 65 Mm na południe od portu Tema w regionie Wielka Akra w Ghanie.Piraci uprowadzili z burty: kapitana narodowości koreańskiej, 3 oficerów Chińczyków i bosmana narodowości rosyjskiej. Według informacji pozostałych na burcie członków załogi na około 2 godziny przed atakiem zaobserwowano w okolicach Ghany.

FV ATLANTIC PRINCESS zardzewiały niewielkiej wielkości tankowiec z wyłączonym urządzeniem AIS. Istnieją przesłanki, że zauważony statek był używany jako statek-matka do zabezpieczenia działalności piratów. Po zauważeniu „statku matki” przez załogę FV ATLANTIC PRINCESS do statku zbliżyła się łódź motorowa z 8 piratami na pokładzie. Statek został ostrzelany z broni automatycznej, a potem na pokład weszło 5 uzbrojonych piratów, którzy potem uprowadzili członków załogi.

Powyższy atak z uprowadzeniem członków załogi jest pierwszym po znacznej przerwie w skutecznych atakach piracki zakończonych uprowadzeniami w Zatoce Gwinejskiej. Ostatnio w Zatoce Gwinejskiej doszło do ataku i uprowadzenia marynarzy w dniu 11 marca 2021 roku. Tankowiec MT DAVIDE B należący do holenderskiej firmy i pływający pod maltańską banderą został zaatakowany przez uzbrojonych piratów około 213 Mm na południe od Lagos w Nigerii. Na burtę statku płynącego z Rygi na Łotwie do Lagos weszło 9 uzbrojonych piratów. Jak wynika z informacji armatora cała załoga schowała się w Cytadeli. Jednak w wyniku ataku 15 z 21 członków załogi składających się z obywateli Ukrainy, Rumunii i Filipin zostało porwanych. 6 członków załogi pozostało bezpiecznych na burcie. Do tej pory od początku 2021 roku doszło do uprowadzenia 56 marynarzy w czasie ataków pirackich na 5 statków operujących na wodach Zatoki Gwinejskiej.

autor : Sebastian Kalitowski/ Maritime Safety & Security

zdjęcia: vesselfinder.com, Dryad Global

Maritime Safety & Securty jest pierwszą polską firmą z branży „maritime security” powstałą w 2007 roku i specjalizuje się w bezpieczeństwie morskim. Jako jedyna polska firma realizowała zadania związane z uzbrojoną ochroną statków w rejonie Rogu Afryki. Firma od 2011 roku przygotowuje i szkoli marynarzy pływających w rejonach zagrożonych piractwem w Rogu Afryki i Zachodniej Afryce.

Maritime Safety & Security Training – Ośrodek Szkoleniowy Maritime Safety & Security prowadzi również kursy morskie oraz STCW dla marynarzy i żeglarzy.

www.maritime-security.eu

https://www.facebook.com/Maritime-Safety-Security-230171640331963

https://www.facebook.com/Szkolenia-dla-marynarzy-105972791562017

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE ARTYKUŁY