safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Argeo wybiera rozwiązanie Kongsberg Maritime- autonomiczna inspekcja podwodna Eelume

Argeo AS, firma zajmująca się badaniami i inspekcjami, zajmująca się pozyskiwaniem i wizualizacją danych podwodnych, wybrała autonomicznego „wężowego robota” Eelume do pomocy w ich działaniach w ramach pierwszego komercyjnego kontraktu, który zostanie podpisany na tę innowacyjną technologię. Zaawansowane rozwiązania robotyczne Eelume zostały opracowane przy pomocy firmy Kongsberg Maritime, która pozostaje większościowym udziałowcem w przedsięwzięciu.

foto:Eelume

Deklarowanym celem Argeo jest przekształcenie branży inspekcji przestrzeni oceanicznej poprzez robotykę, czujniki i technologię analizy danych. Umożliwiając wydajniejsze pozyskiwanie danych z większą dokładnością przy użyciu technologii takich jak Eelume, firma może konstruować zaawansowane i bardzo dokładne modele cyfrowe w oparciu o dane geofizyczne, hydrograficzne i geologiczne. Pozwala to organizacjom z branży infrastruktury, morskiej energii wiatrowej, ropy i gazu oraz minerałów morskich na znaczne zmniejszenie ich operacyjnego śladu węglowego, ponieważ nie są już potrzebne duże statki powierzchniowe.

„Wierzymy, że to dopiero początek poważnej zmiany w sposobie prowadzenia przez branżę operacji podwodnych. Na rynku istnieje zapotrzebowanie na tego typu rozwiązanie i przewidujemy znaczne zapotrzebowanie na więcej robotów tego typu w perspektywie długoterminowej” – mówi Trond Crantz, dyrektor generalny Argeo . „Oprócz zmniejszania śladu węglowego i zwiększania wydajności, technologia Eelume umożliwi firmie Argeo znaczne obniżenie kosztów związanych z inspekcją, interwencjami świetlnymi i monitorowaniem (IMR) zasobów i infrastruktury podmorskiej. Obecnie 90% tych kosztów jest związanych ze statkami. Wdrożenie Eelume jako narzędzia inspekcji rezydentów dla Offshore Wind and Oil & Gas zastąpi do 70% działań na statkach”.

Firma KONGSBERG jest aktywnie zaangażowana w Eelume od momentu założenia firmy w 2015 roku i wniosła prawie 30-letnie doświadczenie zdobyte podczas pracy nad autonomicznym pojazdem podwodnym HUGIN (AUV) do opracowania robota węża Eelume. „Po wielu latach ukierunkowanych prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez niezwykle silny zespół w Eelume AS, nadszedł czas na zawarcie umów handlowych na autonomiczne statki Eelume”, mówi Thomas Nygaard, starszy wiceprezes ds. robotyki morskiej w Kongsberg Maritime. „To bardzo satysfakcjonujące, że mogliśmy tak szybko uzgodnić naszą pierwszą umowę handlową na dostawę do Argeo AS. Połączenie Eelume z technologią Argeo zapowiada się przełomowo w wielu zastosowaniach w przestrzeni oceanicznej”.

W obszarze energetyki morskiej rośnie zapotrzebowanie na autonomiczne roboty podwodne, które mogą wykonywać zadania przy minimalnej interwencji człowieka na miejscu, zmniejszając koszty i emisje przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa, umożliwiając personelowi przebywanie na lądzie. Eelume zamierza stać się wiodącym graczem na tym rynku, opracowując autonomiczne roboty podwodne o unikalnych właściwościach do różnych rodzajów misji. „Jesteśmy bardzo zadowoleni ze sprzedaży naszego podwodnego wężowego robota firmie Argeo”, mówi Morten Bjerkholt, dyrektor generalny Eelume. „Plan Argeo polegający na oferowaniu zadań inspekcyjnych i mapowania opartych na autonomicznych robotach podwodnych doskonale nam odpowiada i pokazuje, że nasza unikalna technologia, wykorzystująca robota węża jako nośnik technologii sensorycznej do wykonywania autonomicznych zadań inspekcyjnych, spełnia potrzeby klienta. Z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę z Argeo, gdzie przyjrzymy się również możliwościom integracji konkretnych czujników Argeo w oddzielnych modułach robota.”

Podczas pracy, jeden robot Eelume może zazwyczaj zapewnić praktyczną powierzchnię 50-75 km 2 . Argeo proponuje dopasowanie tej technologii do swoich bezzałogowych statków nawodnych (USV), dzięki czemu Eelume stanie się skutecznym mobilnym rozwiązaniem pomiarowym wraz z systemem wdrażania i odzyskiwania . „Wyjątkowość firmy Argeo wynika z opatentowania i opracowywania zaawansowanych czujników i narzędzi analitycznych, które integrują się bezpośrednio z platformami robotyki, takimi jak robot Eelume”, mówi Crantz. „Ta wyjątkowość w połączeniu z przełomowymi rozwiązaniami w zakresie robotyki pozwala nam rozwiązywać kosztowne, codzienne problemy dużych i istniejących klientów na całym świecie. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy rozpocząć tę podróż i kontynuować naszą współpracę z Eelume i KONGSBERG, aby przekształcić branżę IMR”.

Cele Eelume i Argeo są w pełni zgodne z koncentracją Kongsberg Maritime na zrównoważonych i autonomicznych technologiach. „Argeo pokazał, że jest firmą myślącą przyszłościowo i innowacyjną, która będzie wykorzystywać rozwiązania bezzałogowe w celu ograniczenia zarówno emisji dwutlenku węgla, jak i kosztów”, podsumowuje Nygaard. „Ponadto takie rozwiązania zwiększą bezpieczeństwo w branży offshore, umożliwiając bezpieczne przeniesienie większej liczby operacji, które są obecnie wykonywane na morzu, na ląd dzięki robotyce i autonomii”.

źródło: Kongsberg

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POZOSTAŁE ARTYKUŁY