safety.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

AKCJA POSZUKIWAWCZA NA ZALEWIE KAMIEŃSKIM

16 stycznia popołudniu lotnicy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadzili pierwszą w tym roku akcję poszukiwawczo – ratowniczą. Poszukiwania dwóch zaginionych wędkarzy prowadzono na Zalewie Kamieńskim.

W sobotę, 16 stycznia, o godzinie 15.10, lotnicy SAR z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie otrzymali informację o dwóch wędkarzach zaginionych na Zalewie Kamieńskim, w pobliżu miejscowości Kamień Pomorski. Załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Dominika Wardę, wystartowała w kierunku rejonu poszukiwań o godz. 15.23 nawiązując łączność ze służbami koordynującymi akcję. Po dolocie do wyznaczonego miejsca rozpoczęto przeszukiwania i kontynuowano je przez kolejne 30 minut. Poszukiwania prowadziła także Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Policja i jednostki Straży Pożarnej. Załoga śmigłowca przerwała zadanie po otrzymaniu informacji od służb koordynujących akcję o odnalezieniu jednego z wędkarzy, który pomimo podjęcia natychmiastowych czynności resuscytacyjnych zmarł. W rejonie znacznie pogorszyły się także warunki meteorologiczne. O godz. 17.05 Anakonda wylądowała na lotnisku w Darłowie.

Akcję z ramienia Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego koordynował Dyżurny Operacyjny Ratownictwa kmdr ppor. Joanna Kacik.

W ubiegłym roku lotnicy BLMW przeprowadzili 23 akcje poszukiwawczo-ratownicze. W całej historii Brygady wykonano ich 690 udzielając pomocy 367 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności „Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim” oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

źródło: COM-Dowództwo Komponentu Morskiego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

Admin

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz

Admin

Z sercem na pokładzie

W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała